SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
3D PRINT EXPO’da 3.Kez Buluştu

 

Demos Fuarcılık tarafından 5 - 6 - 7 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 3. 3 BOYUTLU BASKI TEKNOLOJİLERİ VE ENDÜSTRİYEL TASARIM FUARI, ülkemizdeki tasarımcıları, 3 boyutlu yazıcı teknolojisini takip edenleri ve girişimcileri bir araya getirdi. 

 

İstanbul Pullman Convention Center’da Demos Fuarcılık’ın organizasyonunda gerçekleştirilen fuar, bu yıl ziyaretçi sayısını artırarak büyük ilgi gördü. Fuarda 3 gün boyunca, yerli ve yabancı marka temsilcilerinin, akademisyenlerin bilgilerini sektörle paylaşıp deneyimlerini aktardığı, 3B BASKI TEKNOLOJİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU düzenlendi. Fuar sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 
3 Günde 4.780 Kişi, 3 Boyutla Yaratılan Teknolojiye Tanık Oldu
3 gün süren fuarda, hepsi Türkiye’den olmak üzere 46 firma stant açarak katıldı. Firmalar, 3D teknolojisini ve bu sistemle üretilen ürünleri tanıtıp, üretim aşamasını canlı olarak ziyaretçilere gösterdi. Fuarı, 491’i yabancı olmak üzere 4.780 kişi ziyaret etti. İlk günden, kapanış saatine kadar, 3. 3D PRINT EXPO’ya katılan firmaların stantları, ziyaretçi ve ilgilerle doldu taştı.
 
 
Geniş Ziyaretçi Kitlesi
Fuarda sergilenen ürünler ve ziyarete gelenler arasında 3D yazıcılar, 3D tarayıcılar ve yazılım ürünlerinin yanı sıra, dental ve medikal sektöründeki 3 boyutlu tasarımlar, örnek çalışmalar, yeni ürünler oluşturmak ve geliştirmek için 3D baskı teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen Mimarlar, Mühendisler, Müteahhitler, Sanayiciler, 3D tasarımcılar, Eğitimciler ve öğrenciler yer aldı.
 
 
Fuarda Gerçekleştirilen Röportajlar 5-7 Mayıs 2016
 
Cem SEVERCAN +90 Hızlı İmalat
 
   Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan +90 3B Dijital Fabrika, Gebze TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde kurulduğu 2005 yılından bu yana farklı sektörlere 7/24 3 boyutlu baskı hizmeti vermektedir. Bünyesinde barındırdığı profesyonel 3D yazıcılar ve alternatif üretim çözümleri ile son yıllarda butik üretimler yapan bir mini fabrikaya dönüşmüş durumdayız. Otomotiv, savunma, dayanıklı tüketim ve medikal başta olmak üzere her  sektöre hızlı ve ekonomik parça üretiminde destek veriyoruz. Üretim adetleri 1’den 1000’e değişen bu parçalar arasında konsept modeller, fonksiyonel prototipler, son kullanım ürünleri ve üretime yardımcı ekipmanlar yer alıyor. Profesyonel 3 boyutlu yazıcıların Endüstri 4.0’ın öngördüğü kaçınılmaz teknolojiler arasında yer alması ile dijital fabrikamızda sunduğumuz çözümleri olabildiğince fazla firmayla tanıştırmak için gayretimizi artırdık.
 
3D Print Expo Fuarı’nda esas bulunma amacımız, profesyonel segmentte yer alan 3 boyutlu teknolojileri yakından tanıtabilmek ve gelinen son noktayı ziyaretçilere örnekleri ile gösterebilmek. Fuar geneline bakıldığında, amatör/hobi amaçlı 3 boyutlu yazıcıların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Son yıllarda bu teknolojilerin popülaritesinin artmasıyla beraber, pazarın sadece amatör sistemlerden oluştuğuna yönelik bir yanılgı var. Bizim bu fuardaki amacımız da, bu yanılgıyı kırmak ve profesyonel 3 boyutlu yazıcılarla yapılabilenlere dair farkındalığı artırmak. Amatör sistemler satın alımı ve kullanımı kolay, her eve girebilecek seviyede sistemler olsa da bunlar endüstriyel çalışan firmaların çoğu beklentisini ne yazık ki karşılayamıyorlar. Örnek vermek gerekirse bünyemizde bulundurduğumuz profesyonel üretim sistemleriyle, hobi sınıfında bulunan 3B yazıcılar arasındaki temel farkları şöyle sıralayabiliriz: Ölçüsel doğruluk, tekrarlanabilirlik, fonksiyonellik, birden çok renk ve malzemeli parça üretimi ve gerçek mühendislik malzemelerinin kullanımı.
 
Sibel ÇİMEN Yıldız Teknik Üniversitesi
 
   Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Doktora Öğrencisiyim. Üniversitemizin bünyesinde kurmuş olduğumuz Siber Güvenlik ve Biyometrik araştırmalar merkezi için buradayız. 3 boyutlu yazıcılarla ne gibi ilgimiz var kısaca onu açıklayayım. Bu laboratuvar bünyesinde 3 boyutlu yazıcılarla bizim üretmiş olduğumuz şuan için yapay parmak ve kulak var. Bunları kullanma amacımız da güvenlik önlemlerini ne kadar yetersizse ne kadar yetersiz olduğunu belirleyebilmek ya da biz bu güvenlik önlemlerini nasıl aşabiliriz. Masamız da şuan yapay bir parmak bulunuyor bunun üzerinde herhangi bir parmak izi yok ama bildiğiniz gibi herkesin parmak izi birbirinden farklı ve bu parmak izleri güvenlik sistemini oluşturan öğelerden bir tanesi. Örneğin benim parmak izimi bu yapay parmağa uygulandığı canlılık analizi de yapılmıyorsa eğer bir güvenlik sisteminden bu parmağı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bizim amacımız canlılık analizi olmayan sistemlerden geçiş yapabilmek yada canlılık analizini biz yapay parmaklara uygulayabilirmiyiz?
 
Şuan üzerine çalışılan çalışmalardan birisi güvenlik açıları kulak tanımayla yapılabilir mi? Örnek bir kulağımız var bu da aynı şekilde 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılmış bir kulak yine bunlar üzerine güvenlik sistemlerini kontrolü açısından çalışmalar yapıyoruz. Laboratuvarımız açılalı yaklaşık olarak 1 yıl oldu. Şuan için herhangi bir şey yok elimiz de ama bir proje için adım atılması açısından ön çalışmaların olması için şuan bunlar üretiliyor ne yapabiliriz nasıl geliştirebiliriz üzerine çalışmalar var bunlar ilerlediği zaman kayda değer veriler çıktığı zaman tabi ki projelere dökülecektir. Bu laboratuvarımız ISCA projesi adı altında onların desteği ile açılmış bir laboratuvardı. Yine onlar için projeler devam edecektir.
 
Gizem ESER Doktor 3D
 
    Firmamız 2013 yılında öğrencilere ürün desteği vermek amacıyla kuruldu. Daha sonrasında öğrencilere ufak tefek mimari maketler yaptık. Makinayı satmaya karar verdikten sonra Çin’de bir fabrikada makinalarımızı ürettirdik. Makinaların eksikliklerini tamamlattırdıktan sonra öğrencilerin talepleri mimari yönde olduğundan dolayı daha çok iç mimarlık öğrencileriyle çalıştık. Firma olarak ürün  desteği vermek istiyoruz. Hatta ufak bir kırtasiye açarak içeriye 10,15 tane makine koyarak öğrencilerin gelip maketlerini yapabilecekleri bir ortam hazırlamak istiyoruz. Fakat daha öncesinde makinanın ticaretini de  yapmak istiyoruz.
 
Aslında fuara katılmamızın sebebi ticari değil daha çok makinanın duyulması insanların öğrenmesi talebin artması ve eğitim amaçlıdır. İlk önce ticari düşünmüştük. Fakat çok fazla talep yok çünkü  insanlar buraya bilmedikleri için öğrenmeye geliyorlar. İnsanların yavaş yavaş öğrenerek talep göstereceklerini düşünüyor ve her eve gireceğine inanıyorum.  
 
Veysel Arif YÜKSEL 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi
 
   Biz İzmit belediyesinin 3D tasarım merkezinin tanıtımı için buradayız. Belediye başkanımız Sn. Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden olan 3D Yazıcı Tasarım Merkezi’ni 13 ekim 2015 tarihinde hayata geçirdik. Bu merkezin kuruluş amacı öncelikli olarak ortaokul lise öğrencilerine tasarım konusunda farkındalık oluşturmak, tasarım süreçlerinde ne kadar etkili olduklarını onlara hissettirmek ve akabinde de 3D yazıcılarla bu soyut düşüncelerini hayata geçirmeleri açısından bir çalışma ortamı oluşturduk. Bu kapsamda 6,5 ayda yaklaşık olarak 7.000 civarında bireyimiz merkezimiz de gerek bilgilendirme gerek eğitim seminerlerinden geçti. Bunların yüzde 70’i birincil hedef kitlemiz olan orta okul – lise öğrencilerimiz. Bu öğrencilerimiz tasarlamış oldukları ürünlerini gelip merkezimiz de ücretsiz olarak çıkartabiliyor. Peki ikincil hedef kitlemiz de yer alanlar kimler? Bunlarda üniversite öğrencilerimizden tutalım öğretmenlerimiz, öğretim üyelerimiz, firma sahipleri merkezimizden 3D yazıcı sistemleri tasarım konularında danışmanlık hizmeti almakta.
 
Merkezimiz 550 m2 üzerine kurulmuş sergi alanından oluşmakta. Bu alanda 3D yazıcı teknolojileri segmentine ait ürünlerle hazırlanmış ve bu süreçte de gelen katılımcıların 3D teknoloji ile ne yapabilir sorusuna cevap aradıkları, eğer ki bir firma bazlı düşünürsek makine parkına ne tür bir teknoloji almasıyla alakalı fikir bilincinin oluşması yönünde destekler sağlıyoruz. Çağımızın teknolojilerini etkin olarak kullanmanın yanında eğitimin her yerde olduğu konsepti ile de farklılık hissettiriyoruz. Bu kapsamda gerek sosyal medya gerek web sitesi üzerinden bireylerimiz tasarım konusunda veya 3D yazıcı teknoloji hakkında sorunlarını bizlere ulaştırdığı zaman; onlara hızlı ve ivedi bir şekilde sorunların çözümlerine köprüler oluşturup süreçlerini hızlandırmaya yöneliyoruz.
 
Kocaeli’nin İzmit ilçesi gibi gözükse de şuanda Türkiye’nin her yerine açılmış vaziyetteyiz. Örneğin Antalya tarafından bir özel okulumuz bizimle iletişime geçerek bir 3D yazıcı teknolojisine sahip olmak istediklerini belirtmiş; konun hem teknolojik hem de  eğitim pedagojisine  uygun olarak nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgimiz ve tecrübemizden yaralanmak istediklerini belirttiler. Bizlerde onlarla bilgi ve tecrübelerimizi paylaştık. Ayrıca imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızda, gerek ilimizde ve gerekse  çeşitli illerden gelerek; 3D  teknolojileri hakkıda bilgi almakta, makine parklarına katacakları teknoloji ve işletilmesi yönünde ön bilgileri Merkezimizden alabilmektedirler. Bu sayede 3D Yazıcı sektöründe hizmet veren firmalarımız, bilinçli, ne istediklerini bilen tüketici portföyüne hizmet verme avantajı yakalayabilmektedir. Veyahut ilgili firmalar 3D yazıcı teknolojisinde katma değeri yüksek süreçlerde bir prototipleme hizmetinde hangi aşamalar var, ve bu hizmeti nereden sağlayabilecekleri konusunda ön bilgili oluyorlar.
 
Böylece 3D yazıcı alanında hizmet veren firmalarımızın, teknolojiyi kullanmak isteyen firmalarımızın, geleceğin ve yaşadığımız dönemin bireylerinin konu alanı ile ilgili gelişimlerine katkı sağlama mutluluğu ve hizmet bilinci ile kapılarımızı tüm vatandaşlarımıza açıyoruz.
 
Muhsin ARABACI NOVIMOD Hızlı İmalat Teknoloji
 
    Firmaların AR-GE & ÜR-GE bölümlerinde tasarlanan modellerin üretim aşamasındaki tasarım doğrulama problemlerine çözümler sunan NOVİMOD HIZLI İMALAT TEKNOLOJİLERİ 2011 yılında Gebze/Kocaeli ‘ de faaliyete geçmiştir. Bünyesinde bulundurmuş olduğu 3D yazıcılar, vacuum casting sistem, rim (reactıon ınjectıon mouldıng ), teknolojileri ile farklı birçok sektöre hızlı prototipleme hizmeti sunmaktadır. Başlıca hizmet vermiş olduğumuz sektörler: Otomotiv, Beyaz Eşya, Savunma Sanayi, Uçak Sanayi, Elektronik, medikal  ve bir çok farklı sektöre gerçeğe yakın fonksiyonel prortotip model desteğinde bulunuyoruz. Silikon kalıp (vacuum casting sistem) bu yöntem ile silikon kalıp ile farklı özelliklerde prototip modeller gerçekleştiriyoruz örneğin: esnek  (shore-A model imal edebiliyoruz 45 shore ile 95 shore arasında, ayrıca şeffaf modeller araç farı, arka stop lambası gibi pigmentasyön ile renklendirme, bunun yanında ABS benzeri ( hore-D – sertliğinde) fonksiyonel çalışır prototip modeller gerçekleştiriyoruz. Rim (reactıon ınjectıon mouldıng ) yöntemi ile 1 ile 1000 li adetler seri üretim yönteminde ürün çoğaltma işlemi gerçekleştiriyoruz, ölçü boyutları olarak (1500 mm ile 2500 mm ) aralığında model dökümüm yapabilmekteyiz. NOVİMOD HIZLI İMALAT TEKNOLOJİLERİ olarak (Silikon Kalıplama, Rim, Hassas Döküm, Tersine Mühendislik, 3D Prınter Makine Satış, Vacuum Casting Makine Satış, Prototip Model Boyama (astar macun görsel boya uygulamaları) gerçekleştirmektedir.  Bilimsel öğrenme yöntemleri arasında yer alan deneme-yanılma çalışmalarındaki ihtiyaçlara cevap vermektedir.
Paylaş Tweet
1882 kez okundu
FUARLAR
FIT’18 Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nda En İleri Teknolojiler Sergilendi
Endüstri alanında en ileri teknolojilerin sergilendigi FIT’18-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, İzmir’de ilk defa 22-25 Şubat tarihleri arasında kapılarını ziyarete a DEVAMI...
İstanbul’da Düzenlenecek Olan 3. Tos+H Expo Öncesinde Olumlu Bir Atmosferin Hakim Olduğu Görülüyor
İstanbul’da Düzenlenecek Olan 3. Tos+H Expo Öncesinde Olumlu Bir Atmosferin Hakim Olduğu Görülüyor 6 İla 9 mayıs 2018 tarihleri arasında istanbul’da 3. DEVAMI...
Lazer Sistemleri Yüzeyleri Büyüleyici Hale Getirir
Lazer Sistemleri Yüzeyleri Büyüleyici Hale Getirir Yapılandırma, temizleme, parlatma - son teknoloji ürünü lazer üretim sistemleri, yüksek hassasiyette DEVAMI...
Dünya Sanayii Devlerinin Buluşma Noktası İstanbul Oldu!
“WIN Eurasia” 2018, rekor uluslararası ziyaretçi akını ile tamamlandı.  22 ülkeden bin 800’ün üzerinde katılımcı firmayı buluşturan fuarı toplam 75 bin DEVAMI...
2018’de 16 Fuar Düzenlenecek
Konya’da 2003 yılından beri faaliyetini sürdüren Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş., 2018’in ilk günlerinde 2017’ye ait yıl sonu değerlendirmesini kamuoyuyla paylaştı. DEVAMI...
Rosmould Fuarı, 18 Ülkeden 200’den Fazla Firmayı Buluşturacak
RosMould 2018-Uluslararası kalıp, kalıp teknolojileri ve yeni nesil ileri üretim teknolojileri fuarı, 15-17 Mayıs 2018 tarihlerinde Moskova “IEC Crocus Expo”da  yapılacak. Fua DEVAMI...
Makine Sektörü Konmak’ta Buluşacak
Konya’da 2004 yılından bu yana her yıl tüyap konya fuarcılık a.Ş. Tarafından düzenlenen konya metal işleme makineleri, kaynak, delme, kesme teknolojileri, malzemeler, el aletleri fu DEVAMI...
EUROGUSS BASINÇLI DÖKÜM FUARI ve KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ…
  Euroguss fuarı, almanya’nın nürnberg şehrinde 16-18 ocak 2018’de gerçekleşti. Ziyaretçi sayıları için yeni bir rekor kıran üç başarılı g DEVAMI...
60 ülkeden 1000’in üzerinde yabancı alıcı Bursa’ya geliyor
Ar-Ge destekli inovasyon harikası ürünleriyle sektörün buluşma noktası olmaya devam eden Bursa Endüstri Zirvesi, bu yıl 30 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında sektörle DEVAMI...
Metav 2018: Üretim Teknikleri İhtisas Fuarı
Frankfurt Am Main Kentinde Yerleşik Alman Takım Makineleri Üreticileri Birliği (Vdw)/ Fuar Direktörü Christoph Miller’in 10 Kasım 2017 Tarihinde İstanbul’da Düzenlen DEVAMI...
Önemli İş Bağlantılarına Ev Sahipliği Yapan Tüyap Santek 2017 Fuarı Büyük Başarıya İmza Attı
Kuruluşumuz Tüyap Anadolu Fuarları A.ş. Tarafından Kocaeli Sanayi Odası İşbirliği, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Tic DEVAMI...
Aluexpo 2017, Katılımcı Ve Ziyaretçiden Yine Tam Not Aldı”
5. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina Ve Ürünleri İhtisas Fuarı Aluexpo 2017,  5-7 Ekim Tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’ Nde Gerçekleşti.   DEVAMI...
Metal İşlemede Dünyanın Öncü Fuarı Emo Hannover’de Gerçekleşti
Metal İşlemede Dünyanın Öncü Fuarı Olarak Emo Hannover, İmalat Teknolojisinin Tam Spektrumunu Sunar: Takım Tezgâhları, İmalat Sistemleri, Hassas Aletler, Otomatik Malzeme Akışı DEVAMI...
Maktek İzmir’den 250 Milyon Dolarlık İş Hacmiyle Sektöre Taze Kan
Türkiye’nin Ve Dünyanın Makine Devlerini Ağırlayan Maktek İzmir Fuarı, Beklentileri Karşıladı. Tüyap Tarafından, Takım Tezgahları Sanayici Ve İşadamları Derneği (Tiad) Ve Makin DEVAMI...
Birinci Sınıf Müşteri Bağlantıları Ve Değerli Projeler
“Yalnızca Çapak Alma Sorununa Çözüm Arayan Ya Da Optimize Yüzeyler Elde Etmek İsteyen Ziyaretçiler Geliyor Bu Fuara.” 10 İla 12 Ekim 2017 Tarihleri A DEVAMI...
Başarı Kalıp Seti
2008 yılında yola çıkan  BAŞARI KALIP SETİ firmamız; 1800 m2 kapalı, 200 m2 açık alanda 3000x2250 işleme kapasitesi ve alanında uzmanlaşmış kadrosuyla beraber kalıp seti üre DEVAMI...
Katılımcılar Moulding Expo’nun Başarısını Onaylıyor
Bu Yıl İkincisi Yapılan Moulding Expo, 52 Ülkeden 15.000 Ziyaretçiyi Stuttgart’ta Ağırladı. İki yıl önceki ilki düzenlenen Moulding Expo tam anlamıyla başarıydı. Fua DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM