SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
3D PRINT EXPO’da 3.Kez Buluştu

 

Demos Fuarcılık tarafından 5 - 6 - 7 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 3. 3 BOYUTLU BASKI TEKNOLOJİLERİ VE ENDÜSTRİYEL TASARIM FUARI, ülkemizdeki tasarımcıları, 3 boyutlu yazıcı teknolojisini takip edenleri ve girişimcileri bir araya getirdi. 

 

İstanbul Pullman Convention Center’da Demos Fuarcılık’ın organizasyonunda gerçekleştirilen fuar, bu yıl ziyaretçi sayısını artırarak büyük ilgi gördü. Fuarda 3 gün boyunca, yerli ve yabancı marka temsilcilerinin, akademisyenlerin bilgilerini sektörle paylaşıp deneyimlerini aktardığı, 3B BASKI TEKNOLOJİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU düzenlendi. Fuar sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 
3 Günde 4.780 Kişi, 3 Boyutla Yaratılan Teknolojiye Tanık Oldu
3 gün süren fuarda, hepsi Türkiye’den olmak üzere 46 firma stant açarak katıldı. Firmalar, 3D teknolojisini ve bu sistemle üretilen ürünleri tanıtıp, üretim aşamasını canlı olarak ziyaretçilere gösterdi. Fuarı, 491’i yabancı olmak üzere 4.780 kişi ziyaret etti. İlk günden, kapanış saatine kadar, 3. 3D PRINT EXPO’ya katılan firmaların stantları, ziyaretçi ve ilgilerle doldu taştı.
 
 
Geniş Ziyaretçi Kitlesi
Fuarda sergilenen ürünler ve ziyarete gelenler arasında 3D yazıcılar, 3D tarayıcılar ve yazılım ürünlerinin yanı sıra, dental ve medikal sektöründeki 3 boyutlu tasarımlar, örnek çalışmalar, yeni ürünler oluşturmak ve geliştirmek için 3D baskı teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen Mimarlar, Mühendisler, Müteahhitler, Sanayiciler, 3D tasarımcılar, Eğitimciler ve öğrenciler yer aldı.
 
 
Fuarda Gerçekleştirilen Röportajlar 5-7 Mayıs 2016
 
Cem SEVERCAN +90 Hızlı İmalat
 
   Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan +90 3B Dijital Fabrika, Gebze TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde kurulduğu 2005 yılından bu yana farklı sektörlere 7/24 3 boyutlu baskı hizmeti vermektedir. Bünyesinde barındırdığı profesyonel 3D yazıcılar ve alternatif üretim çözümleri ile son yıllarda butik üretimler yapan bir mini fabrikaya dönüşmüş durumdayız. Otomotiv, savunma, dayanıklı tüketim ve medikal başta olmak üzere her  sektöre hızlı ve ekonomik parça üretiminde destek veriyoruz. Üretim adetleri 1’den 1000’e değişen bu parçalar arasında konsept modeller, fonksiyonel prototipler, son kullanım ürünleri ve üretime yardımcı ekipmanlar yer alıyor. Profesyonel 3 boyutlu yazıcıların Endüstri 4.0’ın öngördüğü kaçınılmaz teknolojiler arasında yer alması ile dijital fabrikamızda sunduğumuz çözümleri olabildiğince fazla firmayla tanıştırmak için gayretimizi artırdık.
 
3D Print Expo Fuarı’nda esas bulunma amacımız, profesyonel segmentte yer alan 3 boyutlu teknolojileri yakından tanıtabilmek ve gelinen son noktayı ziyaretçilere örnekleri ile gösterebilmek. Fuar geneline bakıldığında, amatör/hobi amaçlı 3 boyutlu yazıcıların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Son yıllarda bu teknolojilerin popülaritesinin artmasıyla beraber, pazarın sadece amatör sistemlerden oluştuğuna yönelik bir yanılgı var. Bizim bu fuardaki amacımız da, bu yanılgıyı kırmak ve profesyonel 3 boyutlu yazıcılarla yapılabilenlere dair farkındalığı artırmak. Amatör sistemler satın alımı ve kullanımı kolay, her eve girebilecek seviyede sistemler olsa da bunlar endüstriyel çalışan firmaların çoğu beklentisini ne yazık ki karşılayamıyorlar. Örnek vermek gerekirse bünyemizde bulundurduğumuz profesyonel üretim sistemleriyle, hobi sınıfında bulunan 3B yazıcılar arasındaki temel farkları şöyle sıralayabiliriz: Ölçüsel doğruluk, tekrarlanabilirlik, fonksiyonellik, birden çok renk ve malzemeli parça üretimi ve gerçek mühendislik malzemelerinin kullanımı.
 
Sibel ÇİMEN Yıldız Teknik Üniversitesi
 
   Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Doktora Öğrencisiyim. Üniversitemizin bünyesinde kurmuş olduğumuz Siber Güvenlik ve Biyometrik araştırmalar merkezi için buradayız. 3 boyutlu yazıcılarla ne gibi ilgimiz var kısaca onu açıklayayım. Bu laboratuvar bünyesinde 3 boyutlu yazıcılarla bizim üretmiş olduğumuz şuan için yapay parmak ve kulak var. Bunları kullanma amacımız da güvenlik önlemlerini ne kadar yetersizse ne kadar yetersiz olduğunu belirleyebilmek ya da biz bu güvenlik önlemlerini nasıl aşabiliriz. Masamız da şuan yapay bir parmak bulunuyor bunun üzerinde herhangi bir parmak izi yok ama bildiğiniz gibi herkesin parmak izi birbirinden farklı ve bu parmak izleri güvenlik sistemini oluşturan öğelerden bir tanesi. Örneğin benim parmak izimi bu yapay parmağa uygulandığı canlılık analizi de yapılmıyorsa eğer bir güvenlik sisteminden bu parmağı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bizim amacımız canlılık analizi olmayan sistemlerden geçiş yapabilmek yada canlılık analizini biz yapay parmaklara uygulayabilirmiyiz?
 
Şuan üzerine çalışılan çalışmalardan birisi güvenlik açıları kulak tanımayla yapılabilir mi? Örnek bir kulağımız var bu da aynı şekilde 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılmış bir kulak yine bunlar üzerine güvenlik sistemlerini kontrolü açısından çalışmalar yapıyoruz. Laboratuvarımız açılalı yaklaşık olarak 1 yıl oldu. Şuan için herhangi bir şey yok elimiz de ama bir proje için adım atılması açısından ön çalışmaların olması için şuan bunlar üretiliyor ne yapabiliriz nasıl geliştirebiliriz üzerine çalışmalar var bunlar ilerlediği zaman kayda değer veriler çıktığı zaman tabi ki projelere dökülecektir. Bu laboratuvarımız ISCA projesi adı altında onların desteği ile açılmış bir laboratuvardı. Yine onlar için projeler devam edecektir.
 
Gizem ESER Doktor 3D
 
    Firmamız 2013 yılında öğrencilere ürün desteği vermek amacıyla kuruldu. Daha sonrasında öğrencilere ufak tefek mimari maketler yaptık. Makinayı satmaya karar verdikten sonra Çin’de bir fabrikada makinalarımızı ürettirdik. Makinaların eksikliklerini tamamlattırdıktan sonra öğrencilerin talepleri mimari yönde olduğundan dolayı daha çok iç mimarlık öğrencileriyle çalıştık. Firma olarak ürün  desteği vermek istiyoruz. Hatta ufak bir kırtasiye açarak içeriye 10,15 tane makine koyarak öğrencilerin gelip maketlerini yapabilecekleri bir ortam hazırlamak istiyoruz. Fakat daha öncesinde makinanın ticaretini de  yapmak istiyoruz.
 
Aslında fuara katılmamızın sebebi ticari değil daha çok makinanın duyulması insanların öğrenmesi talebin artması ve eğitim amaçlıdır. İlk önce ticari düşünmüştük. Fakat çok fazla talep yok çünkü  insanlar buraya bilmedikleri için öğrenmeye geliyorlar. İnsanların yavaş yavaş öğrenerek talep göstereceklerini düşünüyor ve her eve gireceğine inanıyorum.  
 
Veysel Arif YÜKSEL 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi
 
   Biz İzmit belediyesinin 3D tasarım merkezinin tanıtımı için buradayız. Belediye başkanımız Sn. Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden olan 3D Yazıcı Tasarım Merkezi’ni 13 ekim 2015 tarihinde hayata geçirdik. Bu merkezin kuruluş amacı öncelikli olarak ortaokul lise öğrencilerine tasarım konusunda farkındalık oluşturmak, tasarım süreçlerinde ne kadar etkili olduklarını onlara hissettirmek ve akabinde de 3D yazıcılarla bu soyut düşüncelerini hayata geçirmeleri açısından bir çalışma ortamı oluşturduk. Bu kapsamda 6,5 ayda yaklaşık olarak 7.000 civarında bireyimiz merkezimiz de gerek bilgilendirme gerek eğitim seminerlerinden geçti. Bunların yüzde 70’i birincil hedef kitlemiz olan orta okul – lise öğrencilerimiz. Bu öğrencilerimiz tasarlamış oldukları ürünlerini gelip merkezimiz de ücretsiz olarak çıkartabiliyor. Peki ikincil hedef kitlemiz de yer alanlar kimler? Bunlarda üniversite öğrencilerimizden tutalım öğretmenlerimiz, öğretim üyelerimiz, firma sahipleri merkezimizden 3D yazıcı sistemleri tasarım konularında danışmanlık hizmeti almakta.
 
Merkezimiz 550 m2 üzerine kurulmuş sergi alanından oluşmakta. Bu alanda 3D yazıcı teknolojileri segmentine ait ürünlerle hazırlanmış ve bu süreçte de gelen katılımcıların 3D teknoloji ile ne yapabilir sorusuna cevap aradıkları, eğer ki bir firma bazlı düşünürsek makine parkına ne tür bir teknoloji almasıyla alakalı fikir bilincinin oluşması yönünde destekler sağlıyoruz. Çağımızın teknolojilerini etkin olarak kullanmanın yanında eğitimin her yerde olduğu konsepti ile de farklılık hissettiriyoruz. Bu kapsamda gerek sosyal medya gerek web sitesi üzerinden bireylerimiz tasarım konusunda veya 3D yazıcı teknoloji hakkında sorunlarını bizlere ulaştırdığı zaman; onlara hızlı ve ivedi bir şekilde sorunların çözümlerine köprüler oluşturup süreçlerini hızlandırmaya yöneliyoruz.
 
Kocaeli’nin İzmit ilçesi gibi gözükse de şuanda Türkiye’nin her yerine açılmış vaziyetteyiz. Örneğin Antalya tarafından bir özel okulumuz bizimle iletişime geçerek bir 3D yazıcı teknolojisine sahip olmak istediklerini belirtmiş; konun hem teknolojik hem de  eğitim pedagojisine  uygun olarak nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgimiz ve tecrübemizden yaralanmak istediklerini belirttiler. Bizlerde onlarla bilgi ve tecrübelerimizi paylaştık. Ayrıca imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızda, gerek ilimizde ve gerekse  çeşitli illerden gelerek; 3D  teknolojileri hakkıda bilgi almakta, makine parklarına katacakları teknoloji ve işletilmesi yönünde ön bilgileri Merkezimizden alabilmektedirler. Bu sayede 3D Yazıcı sektöründe hizmet veren firmalarımız, bilinçli, ne istediklerini bilen tüketici portföyüne hizmet verme avantajı yakalayabilmektedir. Veyahut ilgili firmalar 3D yazıcı teknolojisinde katma değeri yüksek süreçlerde bir prototipleme hizmetinde hangi aşamalar var, ve bu hizmeti nereden sağlayabilecekleri konusunda ön bilgili oluyorlar.
 
Böylece 3D yazıcı alanında hizmet veren firmalarımızın, teknolojiyi kullanmak isteyen firmalarımızın, geleceğin ve yaşadığımız dönemin bireylerinin konu alanı ile ilgili gelişimlerine katkı sağlama mutluluğu ve hizmet bilinci ile kapılarımızı tüm vatandaşlarımıza açıyoruz.
 
Muhsin ARABACI NOVIMOD Hızlı İmalat Teknoloji
 
    Firmaların AR-GE & ÜR-GE bölümlerinde tasarlanan modellerin üretim aşamasındaki tasarım doğrulama problemlerine çözümler sunan NOVİMOD HIZLI İMALAT TEKNOLOJİLERİ 2011 yılında Gebze/Kocaeli ‘ de faaliyete geçmiştir. Bünyesinde bulundurmuş olduğu 3D yazıcılar, vacuum casting sistem, rim (reactıon ınjectıon mouldıng ), teknolojileri ile farklı birçok sektöre hızlı prototipleme hizmeti sunmaktadır. Başlıca hizmet vermiş olduğumuz sektörler: Otomotiv, Beyaz Eşya, Savunma Sanayi, Uçak Sanayi, Elektronik, medikal  ve bir çok farklı sektöre gerçeğe yakın fonksiyonel prortotip model desteğinde bulunuyoruz. Silikon kalıp (vacuum casting sistem) bu yöntem ile silikon kalıp ile farklı özelliklerde prototip modeller gerçekleştiriyoruz örneğin: esnek  (shore-A model imal edebiliyoruz 45 shore ile 95 shore arasında, ayrıca şeffaf modeller araç farı, arka stop lambası gibi pigmentasyön ile renklendirme, bunun yanında ABS benzeri ( hore-D – sertliğinde) fonksiyonel çalışır prototip modeller gerçekleştiriyoruz. Rim (reactıon ınjectıon mouldıng ) yöntemi ile 1 ile 1000 li adetler seri üretim yönteminde ürün çoğaltma işlemi gerçekleştiriyoruz, ölçü boyutları olarak (1500 mm ile 2500 mm ) aralığında model dökümüm yapabilmekteyiz. NOVİMOD HIZLI İMALAT TEKNOLOJİLERİ olarak (Silikon Kalıplama, Rim, Hassas Döküm, Tersine Mühendislik, 3D Prınter Makine Satış, Vacuum Casting Makine Satış, Prototip Model Boyama (astar macun görsel boya uygulamaları) gerçekleştirmektedir.  Bilimsel öğrenme yöntemleri arasında yer alan deneme-yanılma çalışmalarındaki ihtiyaçlara cevap vermektedir.
Paylaş Tweet
1600 kez okundu
FUARLAR
A+A 2017: İnsan Değerlidir
17 – 20 Ekim tarihleri arasında gündemi kişisel korunma önlemleri, işyeri güvenliği ve işyerinde sağlık konuları oluşturacak. İş dünyası birçok açıd DEVAMI...
Emo Hannover 2017‘den Türk Şirketlerine Davet
EMO Hannover 2017 bir kez daha üretim teknolojisinin trend forumu olmaya hazır. EMO organizatörü VDW (Alman Takım Tezgahları Üreticileri Derneği - Almanya, Frankfurt am Main) Ge DEVAMI...
Dünyanın Tercihi “Türk Plastik Sektörü”
Plastik üretimi Türkiye’de oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğu bu potansiyeli 2016 yılında 205 ülkeye plastik mamul ihraç ederek göste DEVAMI...
İkinci ADDIT3D Fuarı Özel Üretim Uygulamalarıyla Sahne Alacak
Aditif İmalat Sektörü İspanya’daki Konusunda Tek Profesyonel Fuar Addıt3d İle Birlikte Gelişmektedir. Fuar 6-8 Haziran 2017 Tarihlerinde İkinci Kez Düzenlenecektir. Büy&uu DEVAMI...
PaintExpo 2018 Stant Yerleri Kapışılıyor
17-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Karlsruhe Almanya’da düzenlenecek 7. Uluslararası Kaplama Teknolojileri Fuarı, katılımcı alanını genişletiyor PaintExpo 2016’nın kırdığı DEVAMI...
MAKTEK Avrasya 2016 Sektöre 1.5 Milyar Dolar Kazandıracak
11-16 Ekim 2016 TÜYAP   Sanayi devrimine öncülük edecek 3000 marka İstanbul’da buluşacak     Otomotiv, havacıl DEVAMI...
Türk Plastik Sektörü Ve Plast Eurasıa İstanbul 2016
7-10 Aralık 2016 TÜYAP Plasteurasıa, 7-10 Aralık 2016 Tarihinde 1000’i Aşkın Nitelikli Katılımcı Ve 50.000’E Yakın Profesyonel Ziyaretçiyi Tüyap Fuar Ve Kongre Merk DEVAMI...
Yeni Teknolojilere Yatırım, Rekabette Önem Taşıyan Bir Faktördür
Bu Yıl 25-29 Ekim 2016 Tarihleri Arasında Almanya’nın Hannover Kentinde Düzenlenecek Olan 24. Uluslararası Sac Levha İşleme Teknolojisi Fuarı, Tümüyle Akıllı Üretim K DEVAMI...
AMB 2016 Fuarında Hassas Takımlar
Üreticiler, AMB fuarının piyasaya ek bir hareket getirmesini bekliyor ve 2016 yılında yeni bir üretim rekorunun kırılacağını tahmin ediyor.   Alman hassas takımlar sektö DEVAMI...
Parts2clean Fuarı Gerçekleştirildi
partsclean Fuarı (31 Mayıs - 2 Haziran 2016) Karar Verme Yetkisi Ve Firma Yatırım Niyetleri İle Kaliteli Ziyaretçilerin Bol Olduğu Bir Fuar Geçirildi. Toplam  7400 Ziyar DEVAMI...
Lasys Fuarı, Uygulayıcıların Buluştuğu Önemli Bir Fuar Olma Özelliğini Sağlamlaştırıyor
Uluslararası Lazer Malzeme İşleme İhtisas Fuarı Ziyaretçilerinde Gözle Görülür Bir Artış Yaşandı / Ziyaretçilerin Yüksek Kalitesi Büyük Takdir Topla DEVAMI...
PaintExpo Hem Katılımcıları Hem Ziyaretçileri Etkiledi
6. Uluslararası Kaplama Teknolojileri Fuarı yine rekor kırdı   Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen PaintExpo hem katılımcı ve hem de ziyaretçi sayıları ve enternasyonalites DEVAMI...
Konya Endüstri Zirvesi 53.446 Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yaptı
28 Nisan 2016 Perşembe günü saat 12.00’de Konya Vali Yardımcısı Sayın Fazlı AKGÜN, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mahmut Sami ŞAHİN, Konya DEVAMI...
34 Ülkeden Otomotiv Endüstrinin Liderleri Automechanika İstanbul Çatısı Altında Buluştu
Automechanika Frankfurt ve Automechanika Shanghai’dan Sonra Otomotiv Endüstrisinin En Büyük 3. Fuarı Olan Automechanika İstanbul, 07- 10 Nisan 2016 Tarihleri Arasında İstanbul, DEVAMI...
Tedarik Zincirindeki En Yeni Ürün ve Çözümler Bu Fuarda Sergilenecek
  CeMAT 2016 Fuarı 31 Mayıs - 3 Haziran   Fuar 31 Mayıs 3 Haziran 2016 tarihleri arasında Almanya Hannover’de gerçekleşecek.   C DEVAMI...
Dünya Demiryolu Sektörünün Zirvesi Büyük İlgi Gördü
3-5 Mart 2016 6. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı - Eurasia Rail, 30 ülkeden 300 firmayı, 52 ülkeden gelen 11.539 profesyonel ziyaret&cced DEVAMI...
Temizleme ve Temiz Kalma
parts2clean 2016 Fuarı 31 Mayıs - 2 Haziran 31 Mayıs - 2 Haziran 2016 tarihleri arasında Stuttgart Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan parts2clean fuarında endüs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM