SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Ocak ayında ihracat 9 milyar 208 milyon dolar oldu
2016 Yılı Bir Dönüşüm ve Atılım Yılı Olacak
 
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 11 Ocak 2016 tarihinde Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından açıklanan Orta Vadeli Programdaki güncellemeleri ihracatçılar açısından sevindirici bulduklarını belirtti. Büyükekşi, Türkiye’nin, Çin ve Hindistan haricindeki ülkelere kıyasla büyüme konusunda en önde gelen ülkelerin başında geldiğini ifade etti.
 
 
Ar-Ge Reform Paketi’nin önemine değinen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Reform Paketi’nin 2023 vizyonu açısından önemine vurgu yaparak, söz konusu reform paketi ile birlikte 2016 yılının bir dönüşüm ve atılım yılı olacağını belirtti.
 
İran’a uygulanan yaptırımların 17 Ocak 2016 tarihi itibariyle kaldırılmasına da değinen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, pazarda daha etkin ve güçlü yer alabilmek adına Tahran’da Türkiye Ticaret Merkezi açılacağını ve “Ambargo Sonrası İran Ekonomisi Etki Analizi” çalışmasını yürüttüklerini ifade etti.
 
TİM Başkanı Büyükekşi, AB Ekonomisindeki olumlu gelişmelerle birlikte, önümüzdeki dönemlerde AB toplam ithalatından ülkemizin aldığı payın daha da üst seviyelere çıkmasını beklediklerini ifade etti.
Türkiye Markası ile ilgili sürdürdükleri çalışmalardan da söz eden Büyükekşi, “Türkiye Markası önümüzdeki dönemlerde, yurtdışı fuar organizasyonlarında da ihracatımız için hem güven hem de ciddi bir prestij kaynağı olacaktır.” dedi.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2016 yılı Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre ihracat Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 14,4 düşerek 9 milyar 208 milyon dolar oldu. Kilogram bazında ihracat ise geçen yılın aynı ayına göreyüzde 1 gerileme gösterdi. 2016 yılı Ocak ayının işgünü sayısı geçtiğimiz yılın işgünü sayısından 1 işgünü eksik gerçekleşti. İşgünü sayısının eksikliğinin ihracata etkisi 368 milyon dolar oldu. İşgünü sayısı aynı olsaydı ihracattaki düşüş %10,9 seviyesinde gerçekleşecekti.
 
Geçtiğimiz yıl Ocak ayında parite ortalama 1,167 seviyesinde iken, bu yıl Ocak ayında 1,087 seviyesine geriledi.  Dolayısıyla, Ocak ayında parite kaynaklı ihracat kaybımız 371 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 düşerek 140 milyar 635 milyon dolar oldu.
 
Ocak ayında en fazla ihracatı 1 milyar 515 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaparken, bu sektörü 1 milyar 340 milyon dolarile hazırgiyim ve 1 milyar dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamülleri sektörleri takip etti. Ocak ayında en fazla ihracat artışı yakalayan sektör yüzde 19,4 ile Savunma ve Havacılık Sanayii olurken, Süs Bitkileri ve Mamülleri sektörünün ihracatı yüzde 0,9, Tütün sektörünün ihracatı ise yüzde 0,7 artış gösterdi.
 
Ocak ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, İtalya Amerika ve Irak oldu.
 
•Almanya’ya ihracat yüzde 1,5 azalışla 1 milyar 70 milyon dolar
• İngiltere’ye ihracat yüzde 15,9 azalışla 631 milyon dolar,
•İtalya’ya ihracat yüzde 2 azalışla 558 milyon dolar,
• Amerika’ya ihracat yüzde 6,6 azalışla 449 milyon dolar,
• Irak’a ihracat yüzde 47,9 azalışla 441 milyon dolar oldu.
 
 
Ocak ayında en fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışı yakalanan ülke yüzde 30,5 ile Suudi Arabistan oldu. Mısır’a ihracat yüzde 15,1 ve İsrail’e ihracat yüzde 9 arttı.
 
Ocak ayında ihracat artışında öne çıkan ülkelere bakıldığında ise Letonya’ya ihracat yüzde 180 artarken, Gana’ya yüzde 120, Etiyopya’ya yüzde 106, Endonezya’ya yüzde 89, Singapur’a yüzde 45 artış gösterdi.
 
Ocak ayında 220 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirilirken, ülke grupları bazında, AB’ye ihracat yüzde 6,4, Ortadoğu’ya yüzde 25,7, Afrika’ya yüzde 5,2, Kuzey Amerika’ya ihracat yüzde 7 ve BDT’ye ihracat yüzde 46 geriledi.
Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 79 ilimiz ihracat gerçekleştirirken, bu yıl Ocak ayında 80 ilimiz ihracat gerçekleştirmiştir.
 
En fazla ihracat yapan ilk 5 ile bakıldığında, Ocak ayında İstanbul’un ihracatı yüzde 13,1, Bursa’nın yüzde 14,4, Kocaeli’ninyüzde 19,6, İzmir’in yüzde 4,6 Ankara’nın ihracatı ise yüzde 7,4 geriledi.
 
Orta Vadeli Programla Moraller Üst Düzeyde 
 
 
11 Ocak 2016 tarihinde Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından açıklanan Orta Vadeli Programdaki gelişmeleri ihracatçılar açsından sevindirici bulduklarını söyleyen Büyükekşi sözlerine şöyle devam etti: “11 Ekim 2015 tarihinde açıklanmış olan OVP kapsamında ihracat beklentisi 2016, 2017, 2018 yıllarında sırasıyla 150, 170, 192,5 milyar dolar seviyesinde idi. 11 Ocak 2016 tarihli revize rakamlarda ise ihracatımıza yönelik hedefler 155,5, 175,8 ve 201,4 seviyelerine yükseltildi.
 
İhracata yönelik hedeflerimizin yükselmesiyle birlikte net ihracatın büyümeye katkısı da önceki hedeflerde eksi iken, 11 Ocak 2016 tarihli hedeflerimizde 2016-2017-2018 yılları için sırasıyla, 0,2, 0,5 ve 0,8’e yükseltilerek pozitife döndü. Önümüzdeki dönemde ihracatımızın büyümeye önemli katkılar sağlayacağına şahit olacağız. Türkiye’nin ihracat odaklı büyüme stratejisiyle büyük atılımlar gerçekleştirdiğini göreceğiz.”
 
Ocak 2016 İhracat Rakamları Tablosu
 
2016 Yılı Fırsatlar Yılı Olabilir 
 
 
Sayın Büyükekşi 2016 yılının ülkemiz açısından önemini vurguladı. 2016 yılının bir fırsatlar yılı olabileceğine dikkat çeken Büyükekşi sözlerini şu şekilde sürdürdü:
 
“Dünya ekonomisinde büyük değişimler yaşanıyor. Çin’in %10 üzerinde büyüdüğü, gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyüme rakamlarının oluştuğu dönem geride kaldı. Enerji ve emtia ihraç eden ülkelerde enerji ve emtia fiyatlarındaki yüksek oranlardaki düşüşler nedeniyle büyük kayıplar yaşanıyor ve bu durum gelişmekte olan ülkelerde negatif büyüme senaryolarının gerçekleşme olasılığını gündeme getiriyor.”
 
Ülkemiz ise, Çin ve Hindistan haricindeki ülkelere kıyasla büyüme konusunda en önde gelen ülkelerin başında geliyor.
 
İşgücü, Enerji, Bankacılık, Kamu maliyesi ve yönetiminde yapısal reformlar bizi güçlendirecek. 
 
 
Büyükekşi, “Cari açığın bugüne kadarki en düşük seviyelere doğru ilerlemesi ve bütçe açığının sıfırlanmasına yönelik beklentiler ekonomimiz için olumlu göstergeler olarak öne çıkıyor. Bu nedenle ülkemiz, gerek yapısal reformlar, gerek sanayi dönüşümü gerekse büyüme için çok önemli bir fırsat yılına girmiş durumda. Bu fırsatın değerlendirilmesinde; işgücü, enerji, sermaye ve bankacılık piyasalarında, vergilerde ve kamuda gerçekleştirilecek yapısal reformların ülkemiz açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
  
Ar-Ge Reform Paketi, 2016 yılının bir dönüşüm ve atılım yılı olmasını sağlayacak 
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 14 Ocak’ta açıklanan
 
Ar-Ge Reform Paketi’ne değinerek, yüksek katma değerin 2023 hedeflerine ulaşmadaki önemini vurguladı ve şöyle devam etti:
 
“14 Ocak’ta Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan Ar-Ge Reform Paketi, 2016 yılının bir dönüşüm ve atılım yılı olmasına vesile olacak. Reform Paketi’yle, tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi, Ar-Ge yatırımlarının özendirilmesi, nitelikli üretim yapısına geçilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi, Ar-Ge personelinin niteliğinin ve istihdamının artırılması, Ar-Ge faaliyetlerinin ticarileştirilmesi, Teknoloji şirketlerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, Ar-Ge ve yenilik desteklerinin etkin koordinasyonunun sağlanması hedefleniyor. Şüphesiz ki, bu reformlar ihracatımızda olduğu gibi ekonomimizin bütününde de ciddi atılımlar gerçekleştirmemizi sağlayacak”
 
Paylaş Tweet
1314 kez okundu
HABERLER
Renault Trucks, 2019’da Elektrikli Kamyon Satışına Başlayacak
Renault Trucks, 2019 yılında yeni elektrikli araç serisini sunacağını açıkladı. Bu ürün grubu, elektrikli araçların gerçek taşımacılık koşullarında müşter DEVAMI...
ISTMA (International Special Tooling & Machining Association)
ISTMA 15. Dünya Kalıpçılık Konferansını geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdi.  UKUB’un da üyesi olduğu ISTMA, yirmi ülkenin kalıpçılar birl DEVAMI...
Arçelik, 10’uncu Kez Türkiye’nin En Sevilen Markası
Arçelik, MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin Lovemark’ları” araştırmasında bu yıl da en sevilen beyaz eşya markası s DEVAMI...
Herkes Bir Adım Geri Çekilmeli ve Sular Durulmalı
Taysad Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Almanya’nın En Saygın Gazetelerinden Tagesspiegel’in Sorularını Yanıtladı. Alman Kamuoyuna Mesajlar Veren Kanca, “Hem Alman Hem De DEVAMI...
MEETING “UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE” IN 2016 POSITIVE OUTCOME FOR THE ITALIAN MACHINE TOOL INDUSTRY IN 2017 A CONTINUOUS GROWTH
The orders of machine tools rose by 9.9% in the first six months of 2017.    +24.8% domestic orders; +5.6% foreign orders.   Massimo Carboniero, President of UCIMU: & DEVAMI...
KYOCERA, IFS’in IoT UyumluServis Yönetimi Çözümünü Tercih Etti
IFS, Nesnelerin İnterneti (IoT) uyumlu servis yönetimi uygulamasını 17 Avrupa ülkesindeki KYOCERA Doküman Çözümleri şirketleri bünyesinde bulut üzerinde uy DEVAMI...
What does the future hold for the industrial sectors in the USA and Mexico?
ABD yeniden endüstriyelleştirme programı ve  dünyanın en önemli otomobil yerlerinden birine dönüştüğü Meksika. Ancak en geç bu yılın başından bu yana DEVAMI...
A+A 2017: İnsan Değerlidir
17 – 20 Ekim Tarihleri Arasında Gündemi Kişisel Korunma Önlemleri, İşyeri Güvenliği Ve İşyerinde Sağlık Konuları Oluşturacak. İş dünyası birçok açıdan de DEVAMI...
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!
CİNSİYET EŞİTLİKÇİ BİR TOPLUM OLMA YOLUNDA İLERLEMEMİZ, YAŞAMI VAR EDEN KADINLARA ERKEKLERİN ENGEL OLMAMASI DİLEĞİ İLE  SEVGİLİ KADINLAR "DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR G DEVAMI...
Endüstri̇ 4.0’a Gi̇derken İnformati̇k’ten Teknoloji̇ Günleri Bursa'da
TEKNOLOJİ GÜNLERİMİZE DAVETLİSİNİZ İnformatik olarak 28 yıldır Türkiye’de PTC’nin ürün geliştirme süreçlerine yönelik yazılım çö DEVAMI...
Teksan Jeneratör, Ar-Ge 250 Listesinde 39 Basamak Birden Yükseldi
Enerji Sektöründe Ar-Ge ve İnovasyon Yatırımları ile Öne Çıkan Teksan Jeneratör, Turkishtime Dergisi’nin Aralık 2016 Sayısında Yayımladığı “Ar-Ge 250 Listesi& DEVAMI...
Beko’dan İngiltere Cambridge’e Ar-Ge Merkezi
Arçelik A.Ş.’nin Birleşik Krallık’ta  faaliyet gösteren satış ve pazarlama şirketi Beko Plc., Cambridge’deki Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışını yaptı. DEVAMI...
BOSCH Endüstri 4.0 Araştırma Projesi
Bosch’un liderliğinde AMELI 4.0 projesinin ortakları, geleceğin endüstri sensörlerini geliştiriyor. Modifiye edilen MEMS sensörleri, makinelerin sesini ölçerek &cce DEVAMI...
Acı Kaybımız | İsmail SARIGÖZOĞLU
  Sarıgözoğlu Firmasının kurucusu Sayın İsmail SARIGÖZOĞLU vefat etmiştir.   Prestij Yayıncılık olarak, merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak ü DEVAMI...
Türk Makineleri ABD’de Görücüye Çıkıyor
Dünya genelinde yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin Makinecileri, en önemli hedef pazarları arasında yer alan ABD’de 12-17 Eylül tarih DEVAMI...
İşkur, Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor
  Değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak, hizmet kalitesi ve çeşitliliği ile işsizlikle mücadelede etkin rol oynayan İŞKUR, eğitim sektörüyle işbirlikler DEVAMI...
Rüzgar Enerjisi İETT’de
  İETT “Rüzgar Türbini” Projesine bir yenisi daha ekledi   Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar türbini kurulum DEVAMI...
ENEMAC Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz
Rakor Yapılandırıcılar ve Tork Dönüştürücüler için Alman sürücü uzmanı ENEMAC, bu senenin başında yeniden tasarımına başlanan yeni web sitesinin l DEVAMI...
Geleceğin Einstein’ları Aileleriyle Kampa Girdi
Hayata geçirdiği sıra dışı bilimsel etkinliklerle dikkat çeken ITAP (İleri Teknoloji Araştırma, Projelendirme ve Uluslararası Bilimsel Eğitim Derneği) Marmaris Turunç DEVAMI...
Alseko ve Astes4 Ortaklığı
Alseko Nisan 2015’te Otomasyon, makina tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösteren Astes4 ile Türkiye Distiribitörlüğü anlaşmasını yaptı. Merkezi İsv DEVAMI...
Gazi Üniversitesi, FNSS MILDESIGN 2015 Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması’na damgasını vurdu
FNSS MILDESIGN2015 Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması’nda Gazi Üniversitesi büyük bir başarıya imza attı.   FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ta DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM