SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Ramazan KAYIKCI: “Sektörümüzün ihtiyacı olan yetişmiş insan kaynağı oluşturma çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz”

 
Bu sayımızda, DTS Teknoloji Genel Müdürü Ramazan KAYIKCI ile söyleşi gerçekleştirdik. Firmanın hizmetleri, faaliyetleri ve geleceğe yönelik planları hakkında bilgi aldık.
 
Ramazan Bey kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? 
 
DTS Teknoloji, döküm simülasyon yazılımları ve uygulamaları konusunda uzmanlık ve deneyimi bulunan bir firmadır. DTS Teknoloji olarak 2010 yılından bu yana döküm sektörüne hizmet vermekteyiz. Alüminyum, bronz, çelik ve sfero dökümleri için kum kalıplara döküm, kokil kalıplara döküm ve hassas döküm proseslerine yönelik geniş bir hizmet yelpazemiz oluştu. 2014 yılı başından itibaren basınçlı döküm ve kalıp sektörüne yönelik yoğun bir çalışma içine girmiş bulunuyoruz. Özellikle basınçlı döküm konusunda çok ciddi birikime sahip İtalyan çözüm ortaklarımızla işbirliği içindeyiz. Aynı zamanda İtalyan menşeli,  yeni nesil bir basınçlı döküm simülasyonu olan [castle] simülasyon yazılımını sektörümüzün hizmetine sunmuş bulunmaktayız.  
 
Bu ürünü rakiplerinden ayıran özelliği nelerdir?
 
[castle]   yazılımı alüminyum, zamak ve magnezyum dökümlerine yönelik yeni bir yaklaşım ile geliştirilmiş son derece etkili, hızlı ve yüksek doğruluğa sahip bir simülasyon yazılımıdır. [castle] ’ı geliştiren ekip ve bizler akademik kariyere sahip olmakla birlikte tamamıyla uygulamanın içinde yetişmiş ve uygulamanın ihtiyaçlarını iyi bilen insanlarız. Dolayısıyla bir simülasyon kullanıcısının programda arayacağı özellikleri çok iyi biliyoruz. Simülasyon kullanıcılarının hoşlanmadığı konuların başında gelen durumlardan biri, döküm ve kalıp modelini simülasyona hazırlarken tasarımda bir revizyon öngörüldüğünde tekrar CAD programına dönülüp modelin düzenlenmesi gerekliliğidir.
 
[castle]  bu hantal işleyişi ortadan kaldırmak için VISI CAD programına entegre olarak geliştirilmiştir. Bu sayede CAD işlemleri ve döküm simülasyonu uygulaması aynı ara yüzde yapılabilmektedir. Yazılım içerisinde, pres, kovan-piston seçimini, enjeksiyon parametrelerini ve dökülebilirliği optimize eden [castleMind] isimli bir uzman sistem mevcuttur. Buna ek olarak, sadece birkaç dakikada yolluk üzerindeki yüksek hızlı bölgeleri ve türbülans risklerini tespit edebilen [castleRun]  ve tam kapsamlı dolum-katılaşma simülasyonu yapabilen [castleBody] olmak üzere sıralı çalışan üç ana modül bulunmaktadır. Bu üç modül ayrı fonksiyonlara sahip olup her biri ayrı ve bağımsız çalışabilmektedir. Böylece örneğin gerektiğinde sadece enjeksiyon parametrelerini optimize edebilir veya sadece yolluk kesitlerinizi ve geometrisini optimize edebilir ya da bunların ikisini veya tamamını aynı anda çalışabilirsiniz.
 
Döküm sektörüne kazandırdığı katma değeri anlatır mısınız?
 
Programın kazandıracağı en önemli katma değerlerden biri, [castleMind] modülü sayesinde parçanın ağırlık-hacim bilgileri veya sadece teknik resmi elinizde mevcut ise henüz teklif aşamasındayken bile döküm parametrelerini optimize edebiliyorsunuz. Bu da size hangi büyüklükte bir pres, kovan-piston kullanılması gerektiği ve faz hızlarınızın ne olması gerektiği konusunda ön bilgi veriyor. İstenen döküm ve yüzey kalitesini mevcut pres tonajınız ile sağlayıp sağlayamayacağınızı görebiliyorsunuz. Bu durum size karar vermede hız ve zaman kazandırmakla birlikte tekliflerinizi doğru bir şekilde fiyatlandırabilme imkanı sağlayacaktır. Bununla birlikte, döküm işlemi tamamen kapalı bir ortamda gerçekleştiği için kalıp kapandığı anda döküm esnasında kalıp içinde neler olduğunu bilmek mümkün değildir.
 
Döküm simülasyonları sayesinde metalin kalıp içindeki davranışlarını görerek oluşabilecek hatalara karşı önceden önlem alabilmek mümkün olmaktadır. Bizim temsilciliğini yapmakta olduğumuz [castle] basınçlı döküm simülasyon programı, kovandan gelen ve kalıp içinde mevcut havayı da ilk kez sıkıştırabilir bir akışkan olarak kabul eden yenilikçi bir anlayışa sahiptir. Bu sayede metal ile birlikte havayı da simüle ederek basınçlı dökümlerde karşılaşılan en önemli sıkıntıların başında gelen hava sıkışmasına bağlı olarak oluşacak gaz porozitesi ve buna bağlı üretim sonrası hataları gerçekçi bir şekilde göstermektedir. Simülasyondan elde ettiğiniz tüm sonuçları video yaparak detaylı bir şekilde inceleyebilir ve müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
 
[castle]  yazılımı, yenilikçi ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olup daha birçok avantajları sayesinde üretimi doğru bir şekilde fiyatlandırabilecek, tek seferde doğru kalıp tasarımıyla zamandan ve işçilikten tasarruf edebilecek ve döküm hatalarına bağlı fireleri minimuma indirerek kârınızı ve verimliliğinizi maksimuma çıkartabileceğiniz bir uzmanlık içermektedir.
 
Dökümhanede üretim kaynaklı yaşanan sorunlar için danışmanlık hizmetleriyle birlikte projelendirme ve döküm eğitimleri konularında sektördeki firmalarımıza çözüm ortağı olmaktayız.
 
DTS olarak yalnızca bu programı mı satıyorsunuz. Yoksa müşterilerinize proje bazlı mı çalışıyorsunuz?
 
Program satışı ve kurulumu dışında kalan zamanımızı büyük oranda eğitimler ve firmalar için deneme çalışmaları (bench marking) için kullanıyoruz. Bunun yanında başta belirttiğim gibi akademik kariyere sahip aynı zamanda sektörün içinden gelen insanlar olarak döküm prosesleri öncesinde, esnasında ve sonrasında oluşabilecek sorunlara karşı yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahibiz. Dolayısıyla dökümhanede üretim kaynaklı yaşanan sorunlar için danışmanlık hizmetleriyle birlikte projelendirme ve döküm eğitimleri konularında sektördeki firmalarımıza çözüm ortağı olmaktayız.
 
Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
 
Direk olarak bakıldığında sadece döküm üretimi yapan firmalara çalışıyoruz gibi gözükse de dolaylı yoldan bakıldığında savunma sanayiinden otomotive, beyaz eşyadan medikal sektörüne kadar geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz.
 
Eğitimin önemine inanan bir kişi olarak döküm sektörüne yetişmiş insan kaynağı sağlama konusunda da giderek artan bir oranda çalışmalar yapmaktayız. Temsilciliğini yaptığımız bir döküm simülasyon yazılımı olan SOLIDCast simülasyon yazılımını şu ana kadar üç farklı üniversitemizde (Gazi, Sakarya ve Kırıkkale Üniversitesi) eğitim lisansıyla birlikte laboratuvarlarındaki bilgisayarlarına kurulumlarını sağlayarak bilgisayar destekli döküm tasarım derslerinin açılmasına öncülük yaptık. Eğitime doğrudan sağladığımız destekler ile sektörümüzün ihtiyacı olan yetişmiş insan kaynağı oluşturma çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Ayrıca bu üniversitelerde döküm konusunda bitirme tezi yapacak öğrencilere araştırmalarında kullanması üzerine dönemlik ücretsiz lisans temin ediyoruz.
 
Bu bağlamda Meslek yüksekokullarımızın Kalıpçılık Bölümleri ile işbirliği yaparak Basınçlı Döküm ve Kalıp tasarımına yönelik sertifika eğitimleri planlıyoruz. Vereceğimiz eğitimlerle genç kalıpçı adaylarına bir taraftan basınçlı dökümü tanıtıp ve sevdirerek diğer taraftan onlara simülasyon destekli tasarım yeteneği kazandırıp piyasanın en çok ihtiyacı olan ara eleman gereksinimini azaltmak istiyoruz.
 
Türk basınçlı döküm sektörünün Türkiye’de ve dünyadaki yerini değerlendirir misiniz?
 
Türkiye, Jeopolitik konum, kolay ulaşabilirlik ve teknoloji açısından doğu ülkelerinden, işçilik ve üretim maliyetleri bakımından ise batı ülkelerinden daha avantajlı bir pozisyondadır. Bununla birlikte örneğin sadece otomotiv sektörünü inceleyecek olursak otomobillerdeki birçok donanım yakıt tasarrufu bakımından alüminyum ve magnezyum alaşımına dönüştürülmektedir. 2014 yılında küresel ölçekte yaklaşık 61 milyon adet, ülkemizde ise 767 bin otomobil satıldığı verisini göz önünde bulundurursak bu kadar yüksek miktarlardaki üretim için basınçlı döküm yöntemi biçilmiş kaftan olarak durmaktadır. Türkiye olarak basınçlı döküm sektöründe henüz yolun başında olmamıza rağmen mevcut potansiyelimizi kinetiğe çevirebilecek adımlar atmamız durumunda hızlı yol alabileceğimiz aşikârdır. Döküm sektörü genel olarak önümüzdeki 15-20 yıl Türkiye’de yükselen bir trende sahip olacak gibi görünüyor.
 
Son olarak, bana bu fırsatı sunduğunuz için sizlere ve Kalıp Dünyası Dergisi’ne teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.
 
 
 
 

 

Paylaş Tweet
1729 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Dr. Aziz Hatman İle Oluşturduğu Kalıp Akademisi (Www.kalipakademisi.com) Portalı Üzerine Konuştuk
Biz sizinle, uzun yıllar 90’lı yılların başında META44 e başladığım dönemde  tanışmıştık. o dönemlerde Y.T.Ü. de araştırma görevlisi olarak çalışıyordunuz. Bir DEVAMI...
Uddeholm Avrupa Bölgesi Satış Müdürü Aslı Altınova İle Söyleşi Gerçekleştirdik
Bizlere  kendiniz tanıtır mısınız ?  Ben şu an Uddeholm de Avrupa satış müdürü olarak çalışıyorum 4 yıldır Uddeholm ailesindeyim Metalurji ve Malzeme mühend DEVAMI...
Kukamet Bağlantı Elemanları Satış Yöneticisi Ufuk Yüksel İle Hızlı Bağlantı Elemanları Üzerine Konuştuk
Bize kendinizden biraz bahseder misiniz? Ufuk YÜKSEL 1983 Bursa da doğdu. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Makine Bölümünden mezun oldu. 2005 yılından bu yana Otomotiv, DEVAMI...
DMS CNC Makina Satış Müdürü Bahadır Türkkıyısı ile Talaşlı İmalat Sektörünü Konuştuk
Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz? DMS CNC Makine firmasında 2009 yılından bu yana Satış Müdürü olarak görev almaktayım. 1975 yılı İstanbul   DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı!
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
Avni Tarakçıoğlu “Kalıp; bir üretim anahtarıdır.”
Avni Tarakçıoğlu (Onursal Başkan) İle  Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. ve Kalıp Sektörüne Dair Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik. Güvenal Kalıp Elemanlar DEVAMI...
Serap Kalıp Gelişiyor, Yenileniyor, Büyüyor
Bu sayımızda Serap Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Serap Özdemir ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.   Serap Hanım bize kendinizden bahsedebilir misiniz? DEVAMI...
Röders Tezmaksan İle Türkiye Pazarında
Türkiye’de uzun süren bir distribütör arayışının ardından Tezmaksan ile anlaşan firma Türkiye’de Pazar payını arttıracağını ve bunun Tezmaksan’ın DEVAMI...
Delta Kalıp’tan Euroblech Çıkartması
Delta Kalıp Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem KIRMIZIPINAR ile, katıldıkları EuroBlech Fuarı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Bizlere Kısaca Delta Kalıp DEVAMI...
Uddeholm Vanadis 8 Superclean
Uddeholm PM Müdürü Fredrik Carlsson ile toz metalurjik kalıp çeliklerinde gelecek nesli konuştuk.   “Kalıp çeliğinden daha fazlasını ist DEVAMI...
Akermak,Daima Bir Adım Önde Olma Hedefine Kupa Ar-Ge Projesi İle Yürümeye Devam Ediyor
  Teknik Hırdavat, Kesici Takımlar ve Standart Kalıp Elemanları sektöründe 20 yılı aşkındır varlığını sürdüren AKERMAK Teknik Hırdavat, yeni bir Ar-Ge yazılım prog DEVAMI...
“Kalite ve Hizmet Anlayışımızla Sektörde Fark Yaratıyoruz”
Akalın Isıl İşlem & Akl Çelik Metal Şirketler Grubu Genel Müdürü Abdullah Akalın İle Isıl İşlem Sektörünün Bugünü ve Geleceği, Firmanın Verdiği Hi DEVAMI...
Cengiz ERTAN: En önemli özelliğimiz İLK YERLİ ÜRETİCİ FİRMA OLMAMIZ
Bu sayımızda imalat sanayisinin lokomotif firmalarından birisi olan Böhler Sert Maden’in Satış ve Pazarlama Müdürü Cengiz Ertan ile bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Sabahattin ÖZEN: En Önemli Özelliğimiz, Bizi Tüm Rakiplerimizden Ayıran TEKNOLOJİMİZDİR
  Sabahattin Bey sizi yıllardır metalürji sektörünün içinde gördük. Sizi okuyucularımızın da tanımasını istedik. Kendinizden ve &cce DEVAMI...
Aydın KARAKAŞ Pres sektöründeki en büyük problem Üretimin Belirli Normlar Çerçevesinde Yapılmayışıdır
Bu sayımızda sektördeki öncü kuruluş Ales Pres Kalıp Makina’nın Genel Müdürü Aydın Karakaş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sizi kıs DEVAMI...
Alseko Group; “Yurtiçinde ve Yurtdışında Kalıpçı Dostu Olarak Anılmak İstiyoruz”
52 binden fazla ziyaretçi ile rekor bir katılım gören fuarda en aktif firmalardan biri de Alseko Group oldu. Bünyesinde birbirine entegre olan 4 firma ile fuarda yer alan DEVAMI...
DMG MORI Open House Fatih GİRİT ile Röportaj
Teknoloji devi DMG Mori firmasının Türkiye temsilciliği 2-5 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Ferhatpaşa’daki merkezinde sektör profesyonellerine yönelik ‘Open House&rsqu DEVAMI...
Ümit KARAGÜLLE HARDWAY markasını bir dünya markası yapmak hedefi ile çıktığımız bu yolda Emin ve Sağlam Adımlarla İlerlemekteyiz
Dergimizin bu sayısında MTC Metalurji Satış Müdürü Ümit Karagülle ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Firma faaliyetleri ve ileriye dönük hedefler DEVAMI...
Faruk ÖZKENT “50 yıldan fazla olan Tecrübemizi Müşterilerimize Yansıtmaktayız”
Bu sayımızda, Erwin Junker Türkiye Genel Müdürü Faruk ÖZKENT ile söyleşi gerçekleştirdik. Firmanın ileriye dönük hedefleri, ayrıcalıklarını ve T& DEVAMI...
Mehmet Ganiyusufoğlu “63 yıldır ülkemiz için durmadan çalışıyoruz”
Bu sayımızda, Korkmaz Çelik Proje Müdürü Mehmet GANİYUSUFOĞLU ile söyleşi gerçekleştirdik. Korkmaz Çelik faaliyetleri hakkında detaylı bilgi aldık. DEVAMI...
Çiğdem KIRMIZIPINAR: "İlk Günkü Heyecanla, Hedefimize Ulaşmak İçin Yolumuza Devam Ediyoruz"
Bu sayımızda, Delta Kalıp Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem KIRMIZIPINAR ile söyleşi gerçekleştirdik. Çalışma sistemleri, tamamladıkları projeler ve ileriye d&ou DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM