SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Ufuk YÜKSEL:
 
Bu sayımızda, Kurşunel Kalıp Bölge Satış Müdürü Ufuk YÜKSEL ile söyleşi gerçekleştirdik. Ürünler, sundukları hizmetler, ve ileriye dönük hedefleri hakkında bilgi aldık.
 
Firmanızın yapılanması hakkında bilgi alabilir miyiz?
 
Kurşunel Kalıp Ltd. Şti 1985 yılında başlamış olduğu sac kalıbı, kaynak birleştirmeli ve boyalı parça imalatına Kukamet Toggle Clamp markasını da katarak yetişmiş uzman kadrosu ile sektördeki lider firmalara yan sanayi, oluşturmuş olduğu Kukamet Toggle Clamp markası ile de sadece Türkiyede değil dünya çapında da tercih edilen bir marka haline gelmeyi başarmıştır. Bünyesine katmış olduğu Förster marka kaynak çapağı yapışmayan modüler kaynak masaları ve Carver Clampler  ile hitap etmiş olduğu müşteri portföyünü geliştirmeye devam etmektedir.
 
Firmanızda genel anlamda hangi yelpazede ürünleriniz mevcut? Ürünlerinizin hakkında bilgi verir misiniz?
 
Toggle  clamp ve Pnömatik clampler
Minimum kuvvet ile maksimum sıkma kuvveti sağlayan, parçaların sıkıştırılıp fikslenmesi ile üzerlerinde çeşitli işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan mekanik ve pnömatik clamplerdir. Toggle Clamp ve Pnömatik Clamplerimiz Kontrol ve Ölçüm Fikstürleri,Kaynak ve Montaj Fikstürleri,Talaşlı imalat fikstürlerinde yoğun kullanıma sahiptir.
 
Kontrol, ölçüm Fikstürleri
Manuel clamplerimiz özellikle yüksek ölçü ve uygunluk hassasiyetinde üretilen Havacılık ve uzay sanayi, otomotiv, beyaz eşya v.b sektörlerde sac, plastik, alüminyum v.b gibi parçaların en hızlı  ucuz ve basit bir şekilde  kontrol ve ölçümlerinin yapılmasını sağlayan ekipmanlardır.  Bu fikstürler üzerinde kullanılmaktadır. Bahsi geçen fikstürler ile gerekli yerlerde çeşitli göstergeli ölçü aletleriyle  donatılarak ölçümler de yapılmaktadır.
        
Kaynak fikstürleri 
İmalatı zaman alan  ve karmaşık parçaların hızlı ve sürekli şekilde kaynağının yapılıp rijit ve yüksek kaliteli ürünlerin elde edilmesini sağlayan ekipmanlardır. Özellikle otomotiv ve genel endüstride hız, rekabet ve uygun maliyet gibi faktörler kaynak fikstürlerinin önemini hergeçen gün dahada arttırmaktadır. Daha fazla pnömatik ve ağır iş tipi clamplerimiz kaynak fikstürü uygulamalarında önemli rol oynamaktadır. Otomotiv, Makine, iş makineleri, kabin imalatçıları, tarım makineleri , demiryolu gibi sektörlerde, güçlü ve uzun ömürlü yapısı, basma ve dayanım kuvvetleri analizleri çevrim sonuçları ile lider marka haline gelmiştir.
 
Förster Modüler Kaynak masaları
Alman menşei Türkiye Temsilciliğini yapmış olduğumuz bir diğer marka ise Förster marka, Dünyada kendini kanıtlamış kaynak çapağı yapışmayan üzerinde modüler bir şekilde kaynak ve montaj uygulaması yapma amacıyla, gelişen malzeme teknolojisi ile  yüksek kalite standartlarında üretilmiş, sanayinin değişken malzeme imalatlarına hızlı, kaliteli, ve doğru bir şekilde cevap verebilen robot ve otomasyon sistemlerine uyumlu, kullanımı hızla artan modüler masalardır. Otomotiv, makine ve özel çok çeşitli sektörlerde geniş kullanıma sahiptir. Carver Clamp
 
Menşei ingitere olan bu ürün grubunda klasik işkence mantığından farklı manevela kuvveti ile sıkma sağlayan uzun ömür yüksek sıkma ve dayanım gücüne sahip özellikle ağır iş uygulamalarında tercih edilen clamplerdir. Klasik işkenceler çok çabuk bozulup yüksek adetli kullanan firmaların maliyetlerini arttırmaktadır. Carwer clampler uzun ömür ve daha küçük boyutlu ürün ile daha fazla sıkma kuvveti ile dikkat çekerek özellikle makine sektörü ve  özel imalat işlerine farklılık katmıştır. 
 
 
Firmanız nezdinde otomotiv sektörüne hangi ürünlerle çözüm sunuyorsunuz? Talepleri daha çok ne oluyor?
 
Sanayinin Lokomotifi olan Otomotiv sektörü yüksek hassasiyetli, uzun ömürlü, kaliteli ve teknik destek sağlayan firmaların ürünlerini ön planda tutmaktadır. Bu şartları karşılayan firmamız ürettiği ve temsilciliğini yapmış olduğu bir çok ürün ile otomotiv sektörüne çözüm sunmaktadır. Bunlardan manuel clamplerimiz sadece Türkiye’nin değil Dünyanın da önde gelen Otomotiv Ana sanayi ve yan sanayi firmalarının yoğun bir şekilde kullanmış olduğu kontrol fikstürlerinde, daha fazla dikey ,yatay ve itme çekme tipi clamplerimiz, son yıllarda ise değişen ölçüm sistemleri ile optik ölçüm cihazları için siyah seri ürünlerimize talep artmıştır. Kaynak fikstürü uygulamalarında ise robotlar ve otomasyonlu projeler birçok Firmada daha fazla tercih edilen uygulamalar olmaktadır.
 
Robot ve otomasyon ile birlikte pnömatik kontrollü ve sensör takılabilen pnömatik clamplerimiz tercih edilmektedir. Manuel kaynak fikstürlerinde ise  kaynak çekme ve atmalarına karşı yüksek mukavemete sahip dövme çelikten imal edilen ağır iş tipi modüler clamplerimiz tercih edilmektedir. Yine Otomotiv yan sanayi firmalarının montaj hatlarında swıng döner tipi clamplerimiz ile standart  pnömatik clamplerimiz kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında Kukamet olarak otomotiv sektöründe birçok Ana sanayi ve yan sanayi firmanın yazılı şartnamelerinde bulunmaktadır. Firmalarından gelen talepler ile özel imalat ürünlerimiz de otomotiv sektörüne farklılık ve çözüm sunarak tercih edilen marka haline gelmiştir.
 
Otomotiv sektörüne sunduğunuz bu çözümler, onlara ne yönde fayda sağlıyor? Ne tip araçların üretimleri için kullanıyorlar?
 
 Otomotiv sektöründe imalatın gerçekleşmesinde doğru,kaliteli ve  rijit üretim, hız ve ekonomiklik en önemli etkenlerdir. Ar-Ge ve analiz çalışmaları sonucunda oluşan ürünlerimiz otomotiv sektörünün kalite şartlarını karşılayarak şartnamelere girmiştir. Otomotiv sektöründeki firmalara kaliteli ürün kullanma konusunda yardımcı olduğu gibi bu kaliteyi kurmuş olduğumuz otomasyonlu imalat yöntemleri ile 30 saniyede bir clamp üreterek hızlı ve uygun fiyata sunduğu için firmalarında ilk tercihi olmaktadır. Sağladığımız faydalarımızı şöyle sıralayabiliriz ; kaliteli ürün, hızlı tedarik, ekonomik ürün. Biliyorsunuz ki otomotiv sektöründe kalıp ve fikstür imalatında kalıp ve fikstür teslim süreleri kısalmaktadır. Bu süreçte firmaların kalıp ve fikstür ekipmanlarını hazır edip projeyi hızlı bir şekilde istenilen sürede teslim etmesi gerekmektedir. Firmamız bu konuda tüm fikstür imalatı yapan firmalar ve Ana sanayii ile sürekli iletişim içerisinde olup projenin düzgün işlemesinde de firmalara yardımcı olmaktadır. Ürünlerimiz ağırlıklı olarak otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet v.b araçların imalat ve parça  kontrol aşamalarında kullanılmaktadır. 
 
Otomotiv sektöründe hangi firmalarla çalışıyorsunuz?
 
Müşteri portföyümüz her geçen yıl artmak ile birlikte Tofaş,Renault,Mercedes, Ford, Toyota, Hyundai, Karsan, Otokar, Hisarlar, Coşkunöz, Beyçelik, Erkalıp, Rollmech, Emarc Çelik, Tkg, Yepsan, Yps, Şahinkul, Şahince, Akpres -Toksan, Vatan Pres, A- Plas, B- Plas, Mfk , Ons Makine, Askar, Farba, Cps, Yıldız Kalıp, Arıkan Kriko çalıştığımız firmalardan bazıları.
 
Otomotiv sanayinin taleplerinin yoğunluğu nasıl? Beklentileri teknoloji noktasında sizi ileriye götürüyor mu?
Otomotiv sanayindeki Özellikle 2014 ve 2015 yıllarındaki projelerin yoğunluğu ile Ürün talepleri de doğru orantılı artmıştır. Bu süreçte Otomotiv Ana ve yan sanayilerinin şartnamelerine girilerek özel ürün talepleri de karşılanmıştır. Ana sanayi ve yan sanayileri çözüm sunma noktasında firmamızı partner olarak görmekle birlikte Ortak görüşler alınarak firmalara özel yeni ürünler geliştirilmektedir. Otomotiv sektörü kendi içerisinde de sürekli teknolojiyi takip etmesi ve kendini yenilemesinden dolayı bizleri de sürekli yeni ve teknolojik ürünlerin geliştirilmesi konusunda ışık tutarak ileriye götürmektedir. 
 
Talep edilen ürünleri, müşterilerinize teslim süreniz ne kadarlık bir dönemi kapsıyor?
 
Otomotiv sektörü her geçen yıl Globalleşerek güç birliği içerisinde büyümeye devam etmekte. Bu büyümeyle birlikte talepte artmakta ve hızlı geri dönüşler beklemekteler. Firmamız yapmış olduğu yatırımlar ile özellikle  Otomotiv sektörüne daha hızlı cevap vermek adına otomasyon sistemiyle üretime geçen ilk firma olmuştur. Oluşturduğumuz güçlü bayilik sistemimiz ile de taleplerin aynı gün içerisinde karşılanmasını sağlamaktayız. 
 
Genellikle otomotiv sektörüyle çalışmanın size getirileri nedir?  Ya da otomotiv sanayinin zorlukları nelerdir?
 
Günümüzde otomotiv sektörü, gelişmiş ve hatta gelişmekte olan ülkeler için “anahtar” sektör rolündedir. Güçlü bir otomotiv sektörü, sanayileşmiş ülkelerin ortak özelliklerinden biri olarak gözümüze çarpmaktadır. Otomotiv sektörünün bu denli bir öneme sahip olmasının başlıca nedeni, bu sektörün diğer sektörlerle olan yakın ilişkileridir. Otomotiv sektörü, başka bir çok sektörün ürettiklerinden yararlanır. Sektördeki firmaların birçoğu uluslar arası pazarda da kendilerine önemli bir ağ kurarak sürekli vitrinde kalmaktadır. Ürünlerimizinde bu vitrindeki firmalarca kullanılması global pazara açılmamızda önemli bir rol oynamaktadır.
 
Sizce Türkiye’deki otomotiv sanayindeki üreticilerim alım konusunda hassasiyeti nasıl? 
 
Otomotiv sektöründe ürünlerimiz 3D ölçüm, kontrol, kaynak ve montaj fikstürlerinde kullanıldığı için uygulama noktasına bakıldığında boşluksuz, rijit ve uzun ömürlü yüksek kaliteli ürünü tedarik etme konusunda ince eleyip sık dokumaktadırlar. Ürünü alacakları firma konusunda seçici davranarak ürün hakkında da fazlaca teknik bilgiye sahiptirler. Buda Otomotiv sektörüyle aynı dili konuşmamıza yardımcı olmakta firmaların nokta atışı ürün seçimi ile ihtiyaçlarının karşılanması noktasında oldukça hassas davranmaktadırlar. Alımları proje bazlı ve adetli olmaktadır.
 
Sektörünüzde size göre en büyük problem nedir?
 
Otomotiv sektörü açısından en büyük problemin araçlar üzerinden alınan özel tüketim vergisi oranlarının yüksekliği olduğunu düşünüyorum. Bu verginin katma değer vergisi matrahına dahil edildiği de dikkate alındığında, aracın satış bedelinin oldukça yükselmesi ile yine hafif ticari araçlardaki ÖTV oranlarının artışı sektör açısından talep daralmalarına neden olmaktadır. Clamp sektöründe ise önceki yıllarda yaşanan yurtdışı menşeiili firmaların tekeli yıkılmış Ana sanayilerde ürünlerimizin kullanımı artmış ve hızla artmaya da devam etmektedir. 
 
Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?
 
Vergilerin azaltılması ile bu problemin önüne geçilmiş olacaktır. Böylece iş yükü artarak istihdamda sağlanmış olacaktır. 
 
Son dönemde otomotiv sanayi için yaptığınız en son proje nedir? Kısaca bilgi verir misiniz?
 
Otomotiv sektöründe kaynak fikstürü uygulamalarında tercih edilen açı ayarlı ve kapalı gövde clampler ile alakalı yerli imalat Ar-Ge çalışmamızı prototip ürünümüzü tamamlayarak meyvesini  vermiş, firmaların büyük destek, beğeni ve ilgisi ile karşılaşmıştır. Bu üründeki açı ayarı ile dar alanlarda yüksek manevra gücüne sahip olarak, kapalı gövdesi sayesinde de kaynak çapağı ortamdaki toz, yağ ve darbelere karşı ürünü koruyarak uzun vadede verimli çalışmasını sağlamış oluyorsunuz. 
 
Bu ürünün yanı sıra yine Otomotiv sektöründe ağırlıklı tercih edilen yerli üreticileri  de uzak doğu ülkelerinden getirerek Türkiye’de pazarladığı swıng clampleri tamamen kendi Ar-Ge ekibimiz ve imalat gücümüz ile üreterek bazı tiplerde seri imalata geçmiş bulunmaktayız. Bu ürünlerden kullanıcılar genelde uzun ömürlü olmamasından  şikayetçilerdir. Sebebi ise kalitesiz malzeme kullanımı ile ihtiyaçları karşılayamama. Bu alanda da farklılık katarak iç helis kanal sayıları, dış gövde malzemesi ve renkleri, yüksek tekrarlama hassasiyeti ve farklı tip sensör ve bağlama şekilleri ile Türkiye ve yurt dışı pazarında da iyi bir ivme yakalamış durumdayız.
 
Firmanızda son yıllarda yaptığınız herhangi bir yatırım var mı? Var ise bunlar nelerdir?
 
Artan talep, müşteri odaklı ve yüksek kaliteli hızlı üretim, teknolojik ekipmanlar kullanarak doğru ve tam zamanlı iş gücü, üretim maliyetlerinin de azaltılması düşüncesi ile clamp üretim kapasitemizi hızlı şekilde arttıran Türkiye’de üreticilerde bulunmayan özel makineleri bünyemize katarak 25-30 saniye içerisinde çeşitli sensör kontrolü ve fiksleme ile  %100 doğru,yüksek hızlı ve rijit clamp üretimine olanak sağlayan üretim sistemlerine geçmiş bulunmaktayız. Bu yüksek kaliteli ve hızlı üretim ile artan yurt içi ve yurt dışı taleplerine zamanında karşılık vererek müşteri memnuniyeti kazanmaya devam etmekteyiz. 
 
İsteyen herkesin ürünlerimize ulaşabilmesi için de www.kukamettoggleclampshop.com online satış sitemiz faaliyete geçmiş olup, çok hızla gelişen yurtdışı satış ağımız ile birlikte 3d datalarımızın tüm dünya üzerinden tasarımcıların kullanımını kolaylaştırmak için birçok yabancı markanın da bulunduğu ve dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan www.traceparts.com sitesinde kullanım başlamış olup günlük data transferi anlamında hızlı bir ilerleme kaydetmektedir. 
 
İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz? 2016 hedefleriniz nelerdir?
 
Gelişen teknoloji ve üretim faaliyetleri, sektördeki müşteri odaklı ve yüksek teknolojik ürün istekleri, yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları ve takip ettiğimiz yeni nesil ürünlerin geliştirilerek Türkiye pazarına kazandırılması ile alakalı yenilikçi ve araştırmacı ekibimizle yeni yılda da sektörde lider firma hedefimizi yeni ürünlerimizle bir kez daha perçinleyeceğiz. Klasik üretimden ziyade yenilikçi anlayışla çalışan ve bu çalışmalarını da müşterilerine yansıtan firmaların kazanacağı dönemlerden geçmekteyiz. 2016 yılında da yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz , takip ettiğimiz ve şartnamelerinde bulunduğumuz firmaların projelerinin olduğu bir yıl beklemekteyiz. Mevcut üretim sahamızın büyütülmesi, yeni makine ve otomasyonlu imalat hatlarımıza yenilerini ekleme projelerimiz kısa sürede devreye alınacak işlerden bazıları olarak ön plana çıkmaktadır.
 

 

Paylaş Tweet
1809 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Dr. Aziz Hatman İle Oluşturduğu Kalıp Akademisi (Www.kalipakademisi.com) Portalı Üzerine Konuştuk
Biz sizinle, uzun yıllar 90’lı yılların başında META44 e başladığım dönemde  tanışmıştık. o dönemlerde Y.T.Ü. de araştırma görevlisi olarak çalışıyordunuz. Bir DEVAMI...
Uddeholm Avrupa Bölgesi Satış Müdürü Aslı Altınova İle Söyleşi Gerçekleştirdik
Bizlere  kendiniz tanıtır mısınız ?    Ben şu an Uddeholm de Avrupa satış müdürü olarak çalışıyorum 4 yıldır Uddeholm ailesindeyim Metalurji ve Malzeme DEVAMI...
Kukamet Bağlantı Elemanları Satış Yöneticisi Ufuk Yüksel İle Hızlı Bağlantı Elemanları Üzerine Konuştuk
Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?   Ufuk YÜKSEL 1983 Bursa da doğdu. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Makine Bölümünden mezun oldu. 2005 yılından bu yan DEVAMI...
DMS CNC Makina Satış Müdürü Bahadır Türkkıyısı ile Talaşlı İmalat Sektörünü Konuştuk
Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz? DMS CNC Makine firmasında 2009 yılından bu yana Satış Müdürü olarak görev almaktayım. 1975 yılı İstanbul   DEVAMI...
İmalat Sektörüne Yüksek Teknolojiyle Katkı Sağlayan Unique Tech’den Osman Kırlı İle Röportaj Gerçekleştirdik.
İmalat Sektörüne Yüksek Teknolojiyle Katkı Sağlayan Unique Tech’den Osman Kırlı İle Röportaj Gerçekleştirdik.   Otomotiv sektöründe 12 yıl fa DEVAMI...
ÜLKEMİZDE KADIN İSTİHDAMI
  Türkiye’de kadınların işdünyasına katılımı çok boyutludur. Bu boyutlar hem güçlü kültürel faktörleri hem de ekonomik faktörler DEVAMI...
BAŞARI BASAMAKLARINDA YÜKSELMEK
  Küreselleşen dünyada başarıya ulaşmak ve kurumsal başarıları sürdürmek için dünyanın her yerindeki rakiplerle baş edebilecek bir konumda olmak gerekmekted DEVAMI...
BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’ında TEKNOYATIRIM’a DESTEK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Uluslarası rekabette ülkemizin gücünü üst sıralara yükseltmek için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına destek ver DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı!
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
Avni Tarakçıoğlu “Kalıp; bir üretim anahtarıdır.”
Avni Tarakçıoğlu (Onursal Başkan) İle  Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. ve Kalıp Sektörüne Dair Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik. Güvenal Kalıp Elemanlar DEVAMI...
Serap Kalıp Gelişiyor, Yenileniyor, Büyüyor
Bu sayımızda Serap Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Serap Özdemir ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.   Serap Hanım bize kendinizden bahsedebilir misiniz? DEVAMI...
iWORK BETTER İLE YENİ NESİL ŞİRKET YÖNETİMİ!
Bilinen Birçok Dijital Çözüm Ve Yönetim Sistemi, Teknoloji Tarihinin Epey Arka Sayfalarında Kaldı. Artık Her Gün Daha Da Dijitalleşen Dünyada İnanılmaz B DEVAMI...
Röders Tezmaksan İle Türkiye Pazarında
Türkiye’de uzun süren bir distribütör arayışının ardından Tezmaksan ile anlaşan firma Türkiye’de Pazar payını arttıracağını ve bunun Tezmaksan’ın DEVAMI...
Delta Kalıp’tan Euroblech Çıkartması
Delta Kalıp Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem KIRMIZIPINAR ile, katıldıkları EuroBlech Fuarı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Bizlere Kısaca Delta Kalıp DEVAMI...
Erkan CNC'nin Maktek Hamlesi
Sektörün Tavrı Üretimden Yana   Maktek Avrasya 2016 geride kalırken Erkan CNC Teknolojileri Şirketi fuardaki atağıyla ilgi topladı. Yeni makine modelleri ve teknoloji &c DEVAMI...
Uddeholm Vanadis 8 Superclean
Uddeholm PM Müdürü Fredrik Carlsson ile toz metalurjik kalıp çeliklerinde gelecek nesli konuştuk.   “Kalıp çeliğinden daha fazlasını ist DEVAMI...
Akermak,Daima Bir Adım Önde Olma Hedefine Kupa Ar-Ge Projesi İle Yürümeye Devam Ediyor
  Teknik Hırdavat, Kesici Takımlar ve Standart Kalıp Elemanları sektöründe 20 yılı aşkındır varlığını sürdüren AKERMAK Teknik Hırdavat, yeni bir Ar-Ge yazılım prog DEVAMI...
“Kalite ve Hizmet Anlayışımızla Sektörde Fark Yaratıyoruz”
Akalın Isıl İşlem & Akl Çelik Metal Şirketler Grubu Genel Müdürü Abdullah Akalın İle Isıl İşlem Sektörünün Bugünü ve Geleceği, Firmanın Verdiği Hi DEVAMI...
Cengiz ERTAN: En önemli özelliğimiz İLK YERLİ ÜRETİCİ FİRMA OLMAMIZ
Bu sayımızda imalat sanayisinin lokomotif firmalarından birisi olan Böhler Sert Maden’in Satış ve Pazarlama Müdürü Cengiz Ertan ile bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Sabahattin ÖZEN: En Önemli Özelliğimiz, Bizi Tüm Rakiplerimizden Ayıran TEKNOLOJİMİZDİR
  Sabahattin Bey sizi yıllardır metalürji sektörünün içinde gördük. Sizi okuyucularımızın da tanımasını istedik. Kendinizden ve &cce DEVAMI...
Aydın KARAKAŞ Pres sektöründeki en büyük problem Üretimin Belirli Normlar Çerçevesinde Yapılmayışıdır
Bu sayımızda sektördeki öncü kuruluş Ales Pres Kalıp Makina’nın Genel Müdürü Aydın Karakaş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sizi kıs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM