SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
8ıncı Uluslararası Makina ve Kalıp/Model Tasarım ve İmalat Kongresi ve Sergisi

8th International Conference and Exhibition on

Design and Production of Machines and Dies/Molds

18-21 Haziran 2015,  Pine Bay Oteli, Kuşadası, Aydın

 

Kongre 18 Haziran Perşembe akşamı bir Hoşgeldiniz Kokteyli ile başlamış ve yurt içinden ve dışından gelen katılımcılar birbirleri ile bir tanışma fırsatı bulabilmişlerdir. Kongre 19 Haziran 2015, Cuma günü sabahı saat 9:00 da açılış oturumu ile başlamıştır. İlk açılış konuşması Kongre Başkanı Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu tarafından yapılmıştır. Kongrenin amaçları, içerdiği konular, önceki Kongreler, organizayon ve uluslararası komiteler hakkında bilgiler verilmiştir. Kongrede üç kıtadan ve on iki ülkeden 115 kongre katılımcısının ve 7 aile bireylerinin yer aldığı ayrıca 12 sergi katılımcısının  bulunduğu belirtilmiştir. Kongreye toplam 51 özet sunulduğu, bunlardan 41’inin en son kitapta ve CD’de yer alan bildiriye dönüştüğü ve 41’inin de kongrede iki parallel oturumda sunulacağı belirtilmiştir Ayrıca sanayicilerin çalışmalarını tanıttıkları  10 sunumun yapılacağı belirtilmiştir. Kongreye CIRP üyeleri tarafından 19, Türkiye’den de 21 bildiri sunulduğu açıklanmıştır. Kongre kitabının renkli olarak basıldığına dikkat çekilmiştir. Kongrenin sponsorlarına ve sergiye katılan 12 Firma ve Kuruluşa teşekkür edilmiştir.Katılımcılara, Kongre ve sunum düzeni hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Açılış oturumu daha sonra Ohio State Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Hassas Şekillendirme Merkezi Direktörü Prof. Taylan Altan’ın konuşması ile devam etmiştir.Kendisi metal şekillendirme alanında dünyadaki son gelişmelere ve araştırmalara değinmiştir. Açılış oturumunun ikinci sunumu British Columbia Üniversitesinden Prof. Yusuf Altıntaş tarafından CNC tezgahlar ve talaşlı imalat üzerine yapılmıştır. Açılış oturumu kahve molası ile sonlanmıştır. Bu moladan sonra takibeden iki gün içinde üç parallel oturum halinde basılmış bildiriler, ile sanayi sunuşları yer almıştır. Bu oturumların temaları:

 

1- Saç metal şekillendirme

2- Boru şekillendirme, dövme

3- Takım tezgahları, talaşlı imalat

4- Yüzey işlemleri, kaplamalar

5- Metroloji

6- Hızlı prototipleme

7- Kalıp ve takım imalatı

8- Kalıp ve takım sanayii

9- Modelleme, tasarım ve simulasyon

10- Sanayi sunuşları

 

Kahve molalarında ve yemeklerde katılımcılar aralarında görüşme fırsatlarını elde etmişlerdir. Ayrıca 21 Haziran akşamı verilen Gala yemeğinde ve aralarda katılımcıların biraya gelerek samimi bir ortamda fikir alışverişi yapmaları sağlanmıştır.

 

Kongre sonrasında katılımcılardan yazılı ve sözlü övgüler alınmıştır ve bir sonraki kongrenin ne zaman yapılacağı birçok kişi tarafından sorulmuştur. Kongrenin yeniden  2017 de Haziran ayının üçüncü haftasında düzenlenmesi düşünülmekte ve bu arada da Türkiye’de Türkçe olarak bazı eğitici etkinliklerin düzenlenmesi planlanmaktadır. Gelişmeler ve bilgilendirmeler için internet sitesi (www.diemold.net) sürekli açık tutulacaktır. Ayrica ilgilenen kişiler ve kurumlar aşağıda iletişim bilgileri verilen Konferans Başkanı ile de temasa geçebilirler. 2015, 2013, 2011, 2009, 2007, 2004, 2001 ve 1997 Kongrelerinin yayınlarından almak isteyenler de Konferans Başkanı ile iletişime geçebilirler.

 

Paylaş Tweet
2444 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM