SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Erkan Cnc Genel Müdürü Serdar Basri Akgün: Maktek 2018’in Ardından Türk Sanayisinin Yükselişi Sürecek

Yatırım kararlarını tetiklemeyen fuar, KOBİ’lerin teknolojik yatırıma oldukça hevesli olduğu ancak finansal belirsizlikler dolaysıyla temkinli davrandığı sonucunu ortaya koydu.

 

MAKTEK 2018, piyasalardaki durgunluğun gölgesinde yapıldı. Olağan teknolojik düzeyiyle beklenen marka ve çözümlerin görücüye çıktığı MAKTEK Avrasya’da ziyaretçi sayısının azaldığı, ama nitelikli ziyaretçi ilgisinin azalmadığı gözlendi. 

 

Erkan CNC, durgun bir fuar sürecinin aksine ürün hattının yenilenmesi dolayısıyla hareketli bir çalışma dönemi geçirdi. Türkiye’de ilk kez sergilenen yeni makineler ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

 

Sektörün kararlılığı güven verdi
Kur ve faiz artışının sanayiciyi ve takım tezgâhları sektörünü tereddüde düşürdüğü bir ortamda yapılan fuar, katılımcılar açısından da belirsizlikler taşıyordu. Bu yüzden fuarın düzenleyicilerinden TİAD, “MAKTEK Avrasya 2018 neden yapılmalı?” başlıklı bir bildiri yayımlayarak, “Sanayimiz için, ülkemiz için nöbetteyiz” dedi. 

 

 

Sorunlara rağmen fuara çözüm üretme alanı olarak sahip çıkılması sektörün kararlılığının vurgulanması bakımından önemliydi.

 

“Türk endüstrisinin yükselişi sürecek”
Erkan CNC’nin temsil ettiği markaların temsilcileri de standımızda fuar boyunca görev aldı. Axile, Microcut, Fanuc, Exeron, Parpas ve ONA markalarının üst düzey yöneticileri Türk sanayicilere makinelerini tanıttı. Markaların ilgisi özellikle sorunlu bir dönemde olunmasına karşın Türkiye pazarına ilişkin beklentilerinin üst düzeyde olduğunun kanıtıydı.

 

Markalarımızın arkasındaki firmalar Türkiye’ye potansiyeli yüksek ve gelişmesini sürdüren bir pazar olarak bakmakta. Türkiye’nin, Meksika ve Polonya’dan sonra en hızlı yükselen pazar olduğu düşüncesi makine üreticilerinin ülkemize bakışını yansıtmakta. Üretimini Uzakdoğu’ya yönlendirmeyen Avrupalı üreticilerin, kalite düzeyi, lojistik ve üretim maliyetlerinden dolayı üretim üslerini Türkiye’ye kaydırmayı tercih ettiği gözlenmekte. 

 

Pek çok Türk üreticinin Avrupa’ya ihracat yaptığı da göz önüne alınarak, kaliteli üretim açısından Türkiye’ye Almanya’nın ardından yüksek teknoloji kullanma potansiyeli en yüksek ülke olarak dikkat çekilmekte.

 

Tedarikçilerimizin ülkemizin potansiyelini vurgulayarak, sorunların geçici olduğu ve Türk endüstrisinin yükselişine devam edeceği yönündeki bakışı, hedeflerimizi pekiştirme yönünde bize güç vermekte.

 

Üretim hattında tam çözüm için varız
Erkan CNC pazara sunduğu ürün ve hizmetlerini, sanayicimizin üretim ihtiyaçları ve beklentilerini analiz ederek kurgulamıştır. Bu ürün ve çözümler MAKTEK Avrasya’da ziyaretçilerle buluştu. Tel erozyon, dalma erozyon, standart freze, high speed, high performans ve büyük ebat 3 eksen ve 5 eksen işleme merkezleriyle satış sonrası servislerimiz fuar süresince Türk sanayicilere başarılı bir sergileme performansıyla ulaştı.
 

Paylaş Tweet
549 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM