SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Kalıp Dünyası Dergisi Mayıs - Haziran 2017 Sayısı Editörden Yazısı
Değerli Okuyucu Dostlarımız, 
 
Türk kalıpçılık sektörü geçen yıl iş kapasitesindeki  %10 artışla yoğun yatırımlara girmişti. Dünyanın birçok yerinden projeler alınıyor. Kalıplar yapılıyor ve yatırımlar yapılıyordu. Projelerin büyük bir çoğunluğu bitmek üzere. Ülkemizdeki siyasi çözümsüzlükler nedeniyle yeni projelerde yer almamız sıkıntıya dönüşüyor. Özellikle Çevremizdeki savaşlar ve ülkemizdeki terör olayları yatırımcıların farklı ülkelere gitmesine sebep veriyor. Yeni projelerin ülkemize kazanmamız zora giriyor.
 
Üretim olmadan bina yatırımları karın doyurmuyor. Yapılan inşaatların %75 yabancılar tarafından alınmış durum da. Peki üretim olmadan nasıl yaşanılacak!
 
Her sektörden Endüstri 4.0 konuşuluyor fakat kalifiye eleman sıkıntısı var. Eğitimde yaratılan yalancı bahar gençleri bunalıma itmiş durumda. Günlük yaşayan ve sorumluluk üstlenmeyen bir nesil! Genç nüfusa sahibiz fakat kalifiye değiller. Peki ne olacak? Dersek deliğin ucu karanlık gözüküyor. Sanal bir ortam çizilmiş ve bomboş bir kağıt.
 
Biran önce silkelenip benliğimizi kazanarak çalışmamız, bilgilenmemiz gerekiyor. Bunlardan önce ahlaklı, seven, saygı duyan, birbirine güvenen faziletli ruhu tekrardan genç nesle kazandırmak gerekiyor.
 
Bulunduğumuz coğrafya üzerinde yaşamak zor sanat. Fakat biz bunu 1950’li yıllara kadar çok iyi başarmıştık. Yaratılan projelerin bir çoğunu kendi ülkelerine tatbik edenler şu an ileri ülke olmuş durumdalar. Biz ise şimdiler de hep Ortadoğu kalalım diyoruz!
 
 
Güçlü ve sağlıklı yarınlar için. Gelecek nesillere güzel günler
bırakmanın bilinciyle, sağlıcakla kalın.
 
Paylaş Tweet
905 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM