E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Böhler Türkiye Bir İlki Gerçekleştirdi

2013 yılı Ekim ayında yeni organizasyonu ile faaliyete geçen Böhler Türkiye 17 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Bayrampaşa’da gerçekleşen Böhler HSS - Yüksek Hız Çelikleri Semineri ile sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi. Kapsamı açısından Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Böhler innovatif çözümleri ve Pazar trendlerini müşterileriyle paylaştı. 

Doğru yüksek hız çeliklerinin, doğru ısıl işlem ve kaplama ile kullanılmasının yollarının paylaşıldığı seminerde Kesici takım üreticilerinden, kesme ve form verme kalıpları kullanıcılarına, vida, civata ve somun imalatçılarından, özel broş üreticilerine kadar geniş bir yelpazede olan katılımcı profili yer aldı.

Düzenlenen etkinlik kapsamında konvansiyonel yöntemlerle üretilen yüksek hız çelikleri yanında, günümüz teknolojik gereksinimlerini karşılayabilen “Yüksek Performanslı Toz Metalurjik Yüz Hız Çelikleri” ürünleri tanıtıldı.
 
Böhler Türkiye Yüksek Hız Çelikleri ve Özel Çelikler Ürün Geliştirme Mühendisi Tunay Güler’in yürüttüğü organizasyona 57 firmadan 82 davetli iştirak etti.
 
Böhler Edelstahl GmbH’tan HSS-Toz Metalurjik Ürünler Müdürü Heinz Makovec, Türkiye’nin en büyük kesici takım üreticisi olan Makina Takım Endüstri firmasından İlday Erenler ve Sadık Ateş’in de konuşmacı olduğu organizasyonda bilgi paylaşımında bulunuldu.
 
Yüksek Hız Çeliklerinde Isıl İşlem sunumları, Böhler Edelstahl Teknik departmanından Daniel Diepold ve Böhler Uddeholm Çelik A.Ş. Malzeme Prosesleri Direktörü Sakine Ülker tarafından gerçekleştirildi.
 
PVD Kaplamalar ve Kullanım Esasları hakkındaki bilgiler Eifeler-Vacotec GmbH Dr. Eckart Voss tarafından katılımcılara aktarıldı.
 
Bilindiği üzere Böhler Uddeholm Çelik A.Ş ve Eifeler Vacotec GmgH, Voestalpine holding çatısı altında aynı bölümde yer alan kardeş firmalardır.
 
Böylece Dünya çapında yer alan önemli sanayi kollarındaki müşterilerine takım çeliklerini, vakum ısıl işlem hizmeti ve PVD kaplama hizmetini, birarada paket hizmet olarak sunabilmektedir. 
 
 
Seminer Sonrası Gerçekleştirilen Röportajlar 26 Mayıs 2016
 
Emine DENİZKUŞU KURŞUNLU
Böhler Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü
   Böhler Türkiye 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Bildiğiniz gibi Böhler organizasyonumuz yenilendi, 3 yıldır farklı bir organizasyonla devam etmekteyiz. Bu gün burada hepimiz çok heyecanlıyız. Bu organizasyon içerik açısından ilk ve sektör için hazırlanmış en kapsamlı organizasyonlardan bir tanesidir. İnşallah müşterilerimiz ve sektör için faydalı olur. Böhler özellikle yüksek hız çelikleri ve soğuk iş takım çeliklerinde  dünya konumunda bir markadır. Markanın etkinliği de Türkiye’de hızla devam etmekte. Yüksek hız çeliklerinde Pazar lideriyiz ve bir lidere yakıştığı gibi teknik anlamda müşterilerimize destek olmaya devam ediyoruz.  Teşekkürler. 
 
 
 
 
 
Önder YÜCEL
Böhler Uddeholm Çelik Genel Müdürü
    Firmamız bilindiği gibi takım çeliklerinin katma değerli ısıl işlem ve desen uygulamalarında aktif olarak faaliyet gösteriyor. Böhler markamız Türkiye’de tanınan en eski takım çeliklerinden bir tanesidir. Bugün burada takım çeliklerinin özel bir alanı olan yüksek hız çelikleri ve yüksek hız çeliklerinin uygulamalarına yönelik seminer düzenledik. Bu seminerde ürünlerimizi tanıtmakla beraber bu ürünlerin kullanımı sırasında aktif olan diğer elemanları da ısıl işlem, kaplama hizmetleri ile ilgili bilgilendirmeyi de hedefledik. Umarım uzunca süredir bu alanda eksik kalan bilgilendirmeyi tamamlamış ve gelişmeleri aktarmış olacağız. 
 
 
 
 
 
Mustafa BOZTEPE
Makina Takım Endüstrisi Ar-Ge ve Kalite Güvence Müdürü
    1957 yılından beri Kesici Takım sektöründeyiz. Uzun zamandan beri Böhler ile beraber çalışıyoruz. Kalitesinden memnunuz. Kullanmış olduğumuz HSS ve PM’leri genelde değerlendiriyoruz. Böhler’den almış olduğumuz HSS ve PM malzemeleri ile yeni yapmış olduğumuz Yüksek Performans Kılavuzlarda büyük başarı elde ettik. Seminer çok iyi, onu söyleyebilirim. Hele ki Isıl İşlemle alakalı konular tam yerinde olan bölümlerdi.
 
 
 
 
 
 
Sakine ÜLKER
Böhler Türkiye Malzeme Prosesi Direktörü
    Uddeholm firmasında 13 yıldır çalışıyorum. Şuandaki görevim malzeme prosesleri direktörlüğü yani ısıl işlem işletmelerimiz bana bağlı çalışıyor, aynı zamanda desen işletmesi yine bana rapor veren bir işletme. Türkiye’de kurulu dört tane ısıl işlem tesisimiz var. Vakum fırınlarında ısıl işlem yapıyoruz çekirdeğine kadar sertleştirme işlemi ve buna ilave olarak nitrasyon, nitrokarbürleme gibi yüzey işlemleri yapıyoruz. Isıl işlem tesislerimiz İstanbul’da iki tane, Bursa’da bir tane, İzmir’de bir tane olmak üzere toplam dört adet, hepsi vakum fırınlarında ve gaz kontrollü atmosferik fırınlarda nitrasyon olmak üzere temperleme de dahil işlem yapan fırınlar. Yüksek hız çelikleri ile ilgili Böhler markası sponsorluğunda bir seminer gerçekleştiriyoruz. Amacımız Türkiye’de yüksek hız çeliklerine yönelik uygulamaları daha iyi daha gelişmiş Avrupa’yla rekabet edebilen seviyelere çıkarmak için doğru malzeme seçiminde müşterilerimize destek olmak, hem onun ısıl işlemleriyle ilgili biraz daha teknik bilgi paylaşmak, hasar mekanizmalarıyla ilgili yada ürünlerin geliştirilmesi, ürünlerin arttırılmasıyla ilgili birkaç ön açıcı fikir verebilmeye çalışmaktır. Bu seminerde ilave olarak kaplamayı da seminerimizin içine kattık. Çünkü yüksek hız çelikleri ve kesici takımlar söz konusu olduğunda mutlaka kaplama uygulamalarından da bahsetmek gerekiyor. Umarım bilgi ve deneyim anlamında iyi bir katkı sağlayabilmişizdir.
 
Tunay GÜLER
Böhler Türkiye İş Geliştirme Mühendisi
    Böhler Türkiye’de 2 yıldır yüksek hız çeliklerinden sorumlu İş Geliştirme Mühendisiyim. Böhler Türkiye, yaklaşık 3 yıldır ülkemizde ben de ilk mühendisiyim. Yüksek Hız Çelikleri ve Diğer takım çeliklerinde satış ve teknik destek hizmetlerimize sıfırdan başladık bugüne kadar 2 tam seneyi doldurduk. İlk sene hedefimizin % 150 artışla, Bu yıl Nisan 2016 % 300’lük artışla satışlarımızı tamamlamış olup, önümüzdeki senede aynı şekilde büyüyüp daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Yüksek Hız Çeliği kullanıcılarının yıllardır kendi deneyimleri ile kazandığı bilgilerin üzerine, müşterilerimize eksik kaldığı, Çelik, Isıl İşlem ve Kaplama Hizmetlerinin önemini anlatan daha önce yüksek hız çelikleriyle ilgili bir seminer yapılmamış. Böhler’in yılları aşkın deneyiminden faydalanarak, müşterilerimize paylaştırmak, teknik anlamda gelişmelerine destek vermek ve aynı zamanda daha yüksek performanslı ürünlerimiz ile ısıl işlem hizmetimizin ve önümüzdeki senelerde kurulacak olan kaplama hizmetimiz ile müşterilerimizin teknik becerilerini arttırmak için elimizden geleni yapacağız. 
 
Veysel ÇETİN
Ezel Cıvata Üretim Müdürü
   1996 yılında Bağlantı elemanları üretimine hızlı bir şekilde başlangıç  yapan   firmamız, 2001 yılından bu yana  İzmir/Torbalı bölgesindeki 11.000 m2 kapalı 22.000 m2 açık modern tesislerinde  her geçen gün makine parkurunu  ürün çeşitliğini geliştirerek Yurtdışı ve Yurtiçi pazarda saygın, aranan ve rekabetçi  Firma haline  gelmiştir. Standart  Cıvata,Somun,Pim,Perçin haricinde Müşterilerimizden gelen istek üzerine Yüksek hassasiyetli  Özel bağlantı elemanları üretiminde kendini her geçen gün geliştirmeyi  ilke  edinen firmamız  hızlı yükselişiyle sektördeki payını arttırmayı ilke edinmiştir. Böhler firmasıyla yaklaşık 2 yıldan beri çalışmaktayız. Kendilerinden yüksek hız çelikleri hakkında gerekli bilgiler ve kazanımlar edinmiş bulunmaktayız. 
 
Katılmış olduğumuz seminerde de çok faydalı bilgiler edinmiş olup tekrarı da olduğu vakit her zaman sizlerle birlikte olmaktan memnun kalacağımızı bildirmek isterim.
 
Adnan YAMAN
Ağır Haddecilik A.Ş. Fabrika Müdürü
    Firmamız 1985 yılında Düzce Akçakoca’da üretime başlamıştır. Ülkemizin desenli saç konusunda ilk firmasıdır. Firmamız, 2009 Mayıs ayında Dilovası’ndaki Makine İhtisas OSB’de yeni tesisimizin temeli atılmış, 2011 yılında desenli saç üretimine başlanmıştır.Firmamız son üç yıldır ilk 500 firma içindedir. Üretimin % 45’ini ihraç etmekteyiz ve ülkemiz ekonomisine kendi ölçeğimizde katkı sağlamaktayız. Hadde tesisimize ilave olarak 2012 yılında çelik merkezimizi devreye aldık.Firma olarak 20-23 Mart tarihlerinde Böhler’in Avusturya da düzenlediği soğuk iş takım çelikleri seminerine katıldım. Şu an seminer konusu olan HSS yüksek hız çeliklerinin üretildiği fabrikayı gezme fırsatına eriştim.Ağır haddecilik A.Ş. olarak 2014 yılında boru/profil sektörüne üç boru/profil hattı ile sektöre girdik. (min Ø 20 max Ø  89, min 20x20  max 120x120x6 mm ve 80x160x6 mm) Dolayısıyla boru/profil imalatında kullanılan makaraların imalatı için gerekli 2379  kalite çeliklerin kullanımına başladık. Bu sebeple Böhler’i tanıyoruz.Böhler ile makara imalatında kullanılacak malzemeler ile ilgili ortak çalışma yapacağız. Böhler ile uzun süre çalışma düşüncesindeyiz.
 

 

Paylaş Tweet Paylaş
11098 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM