SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Şamil Özoğul
Şamil Özoğul
samilozogul@tekiskalip.com.tr
Gelişmek İçin Değişim..

Değerli Dostlar,

 

2008 yılında yönetimine girdiğim ve 12 yıla yakın süredir büyük onur ve keyifle yürüttüğüm UKUB Başkanlığı görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum.

 

Yönetimi ilk devraldığımızda yayınladığımız eylem planında belirlemiş olduğumuz hedeflerin büyük kısmını hayata geçirmiş olmamız, benim ve yönetim kurulunda görev almış tüm değerli arkadaşlarım için haklı bir gurur ve mutluluk kaynağıdır.

 

“Enkaz devraldık” trajikomik söyleminin Birliğimiz’ de tam yerini bulduğu bir süreçte, kendi çalışanları tarafından dolandırılmış, borç içerisinde bulunan, üyesine, sektörüne elle tutulur her hangi bir fayda sağlayamayan, yeni üye kazanmayı bir kenara bırakın üye kaybeden bir organizasyonu devralmıştık 2008 senesinde.

 

Birliğimizi, zamana yayılan dengeli bir toparlanma ve gelişme strateji ile tekrar ayağa kaldırmak, sektörde faaliyet gösteren tüm firmaların üye olmak isteyeceği, yönetimine girmek isteyecekleri, tüm sektörü birleştirecek bir cazibe merkezi haline dönüştürmek, hepimiz için oldukça zorlu bir görev niteliğindeydi.

 

Bu şartlar altında, özellikle geçmişin olumsuz havasını kıracak, modern bir yapılanma hareketini, kültürel bir değişimi sembolize edecek yeni bir kurumsal kimlik çalışmasını hayata geçirerek işe koyulduk. Markalaşma çalışmaları, logo ve domain tescilleri, yeni bir web sitesi kurulması, BASMAKALIP Bülteni’nin yayınlanması, UKUB kalite yönetim sisteminin kurulması gibi çalışmaları hızla tamamladık. 

 

Bu faaliyetleri hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğumuz ilk sermayeyi de değerli yönetim kurulu üyelerimizin hibe destekleriyle sağladık.

 

Yeri gelmişken özellikle belirtmek isterim ki, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerde, ister yurtiçi olsun ister yurtdışı, YK üyeleri her zaman kendi masraflarını karşılamış, Birlik kasasından YK adına hiç bir harcama yapılmamıştır.

 

Bir sonraki en önemli adım ise, üye aidat gelirlerinden, kişisel hibe ve desteklerden bağımsız olarak, Birliğimizin giderlerini finanse edecek ticari faaliyetleri hayata geçirmek üzere UKUB İktisadi İşletmesi’nin kurulması oldu.

 

UKUB İktisadi İşletmesi’nin kurulmasının ardından Birliğimize gelir sağlayacak hizmetlerin belirlenmesi, projelendirilmesi ve proje finansmanı çalışmalarına başladık. UKUB’ un başta İktisadi İşletme yatırım projeleri olmak üzere, eğitim, yurt içi, yurtdışı organizasyonlar, dışarıdan tedarik edilen profesyonel eğitim faaliyetleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan finansmanın büyük oranda devlet desteklerinden karşılanmasını sağlayacak sürdürülebilir bir proje kültürü oluşturmaya gayret ettik.

 

Bu aşamada, gururla söylemeliyim ki UKUB İktisadi İşletmesi ve Birlik bünyesinde hayata geçirilen tüm projelerin finansmanını, çok detaylı bir proje planlama ve yürütme mantığı içerisinde, AB, KOSGEB, TÜBİTAK, BEBKA gibi devlet kurumlarından yaklaşık % 70 oranında hibe desteği alarak sağlamayı başardık. 

 

UKUB İktisadi İşletmesi’ne bağlı çalışan UKUB Tersine Mühendislik ve LASER İşleme Birimini de yine bu programlardan finansman sağlayarak kurduk ve kalıpçılık sektörünün hizmetini sunduk.

 

Türk Kalıpçılık Sektörünün yurtiçi pazardan daha çok proje almasını sağlamaya yönelik gerçekleştirdiğimiz ilk UKUB-OSD-TAYSAD ortak çalışmasının neticesinde sektörümüzün yeterince tanınmıyor olduğunu tespit ettik. Bu tespit üzerine düzenlediğimiz, kalıpçılık sektörünün önemli bir parçası olduğu sanayi tedarik zincirinin tüm paydaşlarının katıldığı, sektörümüzdeki gelişmelerin, sorunların ve çözüm önerilerinin paylaşılmasını amaçlayan ilk Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’ ni 2009 yılında düzenledik. Zirvemizi, her yıl artan katılım oranıyla 10 yılı geride bırakan, sanayi tedarik zincirinin tüm paydaşları tarafından takip edilen, katılım sağlanan önemli bir etkinlik haline getirdik.    

 

Sektörümüzün yurtdışında da daha çok tanınmasını sağlamaya yönelik, ISTMA, Aachen Üniversitesi, Alman Kalıpçılar Birliği WDMF, Messe Frankfurt ve Messe Stuttgart işbirlikleri ile birçok karşılıklı uluslararası faaliyet gerçekleştirdik.

 

Almanya, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden satın alma heyetlerini Türkiye’ye getirdik ve kalıp üreticilerimizle tanıştırdık, fabrikalarını, atölyelerini gezdirdik. Küresel entegrasyon, know-how transferi ve yeni pazarlara giriş sağlamaya yönelik birçok uluslararası etkinlik organize ettik. Almanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, ABD, Kore, Çin ve İran’da düzenlenen kalıpçılık fuarlarına toplu katılım ve ziyaretler gerçekleştirdik. Bu organizasyonlar esnasında B2B görüşmeler organize ettik, teknik geziler düzenledik, 

 

Eğitim konusunda en büyük hayalimiz, kendi bünyemizde teorik ve pratik kalıpçılık eğitimlerini verebileceğimiz bir merkez oluşturmaktı. Değerli Birlik üyelerimizin bağışları ve devlet destek programlarından faydalanarak bunu gerçekleştirdik. Maalesef yaklaşık 1,5 sene kadar hizmet veren eğitim merkezimizi, özel eğitim kurumları kanununda yapılan değişiklik üzerine kapatmak mecburiyetinde kaldık.

 

Eğitim Merkezimizin kapatılması bizi yavaşlatsa da özellikle Coşkunöz Vakfı işbirliği ile ve dışarıdan tedarik yoluyla, sertifikalı mesleki eğitimler vermeye kesintisiz devam ettik.

 

En önemli insan kaynağımız olan meslek liselerimizle her zaman yakın işbirliği içerisinde bulunduk. 5-eksen CNC, CMM kullanım eğitimleri, Ölçme Tekniği, Tersine Mühendislik, Proje Yönetimi, Eğitimcinin Eğitimi gibi birçok eğitim programını değerli meslek lisesi hocalarımızla hayata geçirdik.

 

Mesleki eğitimin ve kalıpçılık mesleğinin önemine dikkat çekmek, hem öğrencileri hem de eğitmenleri motive etmek amacıyla Meslek Liseler Arası Ulusal Kalıpçılık Yarışmaları düzenledik. Yarışmada derece alan okullarımıza, değerli üyelerimizin katkılarıyla, bağışlarıyla makine ve CAD/CAM laboratuvarları kurduk. Derece alan öğrencileri, yine değerli üyelerimizin katkılarıyla, yurtdışında fuarlara götürdük, oradaki fabrikaları gezdirdik.

 

12 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz tüm bu faaliyetlerin ardından, UKUB, Türkiye kalıp sektörünün önde giden tüm firmalarının üye olduğu, ana ve yan sanayi firmalarının ve devlet kurumlarının iyi tanıdığı bir sivil toplum kurumu haline gelmiştir.

 

Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren ortaya koyduğumuz en büyük hedef, gelişerek büyüyen sektörümüzün markalaşma ve kümelenerek daha tercih edilir bir yapıya dönüşme ihtiyacını karşılayacak olan bir İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurmaktı.

 

Bu amaca yönelik olarak, 2012 yılında UKUB Kalıpçılar Vadisi Kooperatifi’ni kurduk ve Birliğimize ait bir İhtisas OSB kurmak için çalışmalara başladık. Görev dönemimiz müddetince, türlü sebeplerden dolayı planladığımız sürede hayata geçiremediğimiz tek projemiz ne yazık ki Kalıpçılar Vadisi oldu. Biz, 12 yıldır büyük bir onur ve memnuniyetle taşıdığımız bu bayrağı yakında yeni bir yönetim kuruluna emanet edeceğiz. Hiç şüphemiz yoktur ki onlar da bu bayrağı, farklı bir vizyon, taze bir motivasyon, yüksek bir enerji ve kararlılıkla çok daha yukarıya taşıyacaklardır. Gelişmek için değişmeliyiz. Görev alacak her yeni yönetim de bu bilinçle zamanı geldiğinde değişimi desteklemelidir.

 

Bizim görev dönemimiz bitecek olsa da, sektörümüzü daha ileriye taşımak adına hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. UKUB Yönetim Kurulu olarak biz, çok iyi bir takım olarak çalıştık. Ben değil biz olduk. Tüm kararları demokratik bir şekilde hep birlikte istişare ederek ve genelde oy birliğiyle aldık ve uyguladık. Aramızda çok tartıştık ama hiç kavga etmedik. 

 

Başardıklarımız bu takım ruhu sayesindedir. Başaramadıklarımız için bahanemiz, keşkemiz yok çünkü sebeplerini çok iyi biliyoruz ve kesin sonuca ulaşmak için mücadele etmeye devam edeceğimizden de hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 

Birlik yönetimini yeni bir takıma emanet edecek olsak ta, en büyük hayalimiz olan Kalıpçılar Vadisi Projesini hayata geçirmek üzere kooperatif yönetim kurulu olarak çalışmaya devam edeceğiz.

 

Siz değerli kalıpçılarımıza, 12 yıldır bizlere inandığınız ve desteklediğiniz için, değerli yönetim kurulu arkadaşlarıma ve tabii ki birliğimizin sevgili profesyonel ekibine hedef odaklı, özverili ve samimi çalışmalarından ötürü çok teşekkür ediyorum.

 

Birliğimize katkı sağlamış, başta kurucu başkanımız Sayın Fahrettin GÜLENER olmak üzere, tüm geçmiş dönem başkanlarına ve yönetimde görev almış üyelere şükranlarımı sunuyorum.

 

Bana ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma güvenerek bu onurlu görevi yürütme fırsatını verdiğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. 

 

En içten saygı, sevgi ve selamlarımla,

Paylaş Tweet Paylaş
378 kez okundu
YAZARIN DİĞER HABERLERİ
Gelişmek İçin Değişim..
Değerli Dostlar,   2008 yılında yönetimine girdiğim ve 12 yıla yakın süredir büyük onur ve keyifle yürüttüğüm UKUB Başkanlığı görevimin sonuna g DEVAMI...
COVID-19 ve Endüstriyel Üretimin Geleceği
Değerli Kalıpçılar,   Krizlere alışık olan bünyemiz, bu sefer bağışıklığımızın olmadığı yeni bir düşmanla savaşa girdi.   COVID-19 salgını sanayiciler içi DEVAMI...
Yerli Üretim, Güçlü Türkiye..
Değerli Kalıpçılar, Kalıpçılık sektörü açısından 2019 yılı mevcut durumun muhafaza edildiği bir dönem oldu. Genelde alışkın olduğumuz büyüme oranları b DEVAMI...
Yerli Kalıp, Güçlü Sanayi…
Değerli Sektör Mensupları,   19 Eylül tarihinde, dokuzuncusu düzenlenen, “Yerli Kalıp, Güçlü Sanayi” temalı Ulusal Kalıpçılık Zirvesi, Geb DEVAMI...
Gelişmek için Değişmek Şart
Değerli Kalıpçılar,   UKUB Yönetimi olarak Türk Kalıp Endüstrisi’nin gelişimi adına nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamaya yönelik mesleki gelişim e DEVAMI...
UKUB 2018 Sektör Değerlendirmesi
Kriz var mı yok mu tartışmalarıyla geçen zorlu bir yılı daha geride bıraktık. 2008-2009 yıllarında yaşanan küresel krizde Türkiye ekonomisinin küçülme oranı %4 dolayı DEVAMI...
Ekonomide Düzen Değişikliği ve Kriz
Değerli Kalıpçılar,    Kriz var mı yok mu tartışmalarıyla geçen zorlu bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2008 yılının sonlarına doğru, ABD konut piyasasında başlayan ve DEVAMI...
Gücün Gerçek Kaynağı – Bilim ve Teknoloji
Değerli Kalıpçılar,    8. Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’ni, 20 Eylül’de TOSB Workinn Otel’de gerçekleştirdik. Zirve’mize bu yıl, otom DEVAMI...
Çalışmamanın Bahanesi Olmaz
Değerli Dostlar,   Yokuş inmeye, yokuş çıkmaya alışmış güzel ülkemiz yine inişli çıkışlı bir dönemden geçiyor.    Hava değişiklikl DEVAMI...
Değerli Kalıp Sanayicileri,
Koca bir yılı daha geride bıraktık bırakıyoruz derken yeni yılın yoğun gündemiyle neredeyse ilk çeyreği de arkamızda bırakıyoruz.   Her yeniliğin altında umut vardır, iyili DEVAMI...
UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul İle Röportaj Gerçekleştirdik
Bu yıl 7.’si düzenlenecek Zirve’de, ziyaretçileri neler bekliyor? Her yıl düzenlediğimiz geleneksel hale gelen Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’nin 7.’s DEVAMI...
Dünya’da ve Türkiye’de Kalıpçılık
Dünya kalıpçılık sanayi toplam cirosu 84 Milyar € civarındadır ve sektör her yıl %6 büyüme eğilimindedir. Türkiye’deki kalıpçılığın toplam cirosu 3 DEVAMI...
Hedefler Değişmez, Stratejiler Değişir..
UKUB INTERMOLD 2016 JAPONYA İŞ GELİŞTİRME GEZİSİ   Değerli Kalıpçılar,   Geçtiğimiz Nisan ayında UKUB olarak yine oldukça verimli ve faydalı geç DEVAMI...
UKUB Kalıpçılık Eğitim Merkezi Açıldı!
Değerli Kalıpçılar,   Son çeyrek asırdır eğitim sistemimize yapılan yanlış müdahaleler, bugün Türk imalat sanayisinin büyümesi için en &cc DEVAMI...
Değerli Sanayiciler;
Son yıllarda rekor seviyeye ulaşan büyüme hızımızın önümüzdeki yıl % 3-4 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ekonomik büyümenin yavaşlaması ile rek DEVAMI...
İhracat Hedefi ve Üretimde Yerlilik Oranı
Değerli Kalıpçılar,   Türkiye ekonomisi ihracata dayalı bir yapı içerisinde büyümeye devam ediyor. Her ne kadar 2011 yılı büyüme oranının altında DEVAMI...
Değerli Kalıpçılar,
Türk kalıpçılık endüstrisinin hızla yükselmesini sağlayacak büyük proje için UKUB olarak geri sayımı başlattık.   Birliğimiz kurulduğundan beri k DEVAMI...
Mesleki Eğitim
Son yıllarda sürekli dile getirdiğimiz, artık “önemli” olmaktan çıkıp “hayati” duruma geçen ara eleman sorunu ülkemiz üretim sanayisi i&cce DEVAMI...
Geleceğimiz, Gençlerimize Emanet..
Değerli Sanayicilerimiz, 2008 yılında büyük bir heyecanla UKUB Yönetimini üstlendiğimizde koyduğumuz ana hedef, UKUB’u ve Türk Kalıpçılık Sektörü DEVAMI...
Değişim Kaçınılmazdır, Gelişim ise İsteğe Bağlıdır
Değerli Kalıp Sanayicileri,   Seçimler ve türlü sıkıntılarla dolu bir yılı geride bıraktık, yeni umutlarla yeni bir yıla daha girdik.   Ülkemizin eko DEVAMI...
UKUB Başkanı Şamil Özoğul’dan Mesaj
-Değerli Kalıpçılar,  Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’nin 5. sini, kalıp sektörünün değer kattığı sanayi tedarik zincirinin, ana sanayiden en küç&u DEVAMI...
SEKTÖREL HABERLER
UKUB'dan Duyuru: "Otomotiv Endüstrisinde Araç & Kalıp Projelerinin Etkileşimi ve Kalıp Yatırım Yönetimi Eğitimi"
Değerli Üyemiz, UKUB tarafından, BEBKA 2020 yılı Teknik Destek Programı kapsamında “Otomotiv Endüstrisinde Araç & Kalıp Projelerinin Etkileşimi ve Kalıp Yatırım Yönetimi Eğitimi” Zoom platformu DEVAMI...
Türkiye’nin İlk Ve Tek Yerli, Hibrit Elektrikli Ticari Aracı Custom Phev’ler Ankara Halkının Hizmetinde…
Ford Otosan tarafından Türkiye’de üretilen, hibrit elektrikli Ford Custom (PHEV) Plug-In Hybrid araçlar, 21 Temmuz tarihinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımı ile gerç DEVAMI...
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Avrupa Ve Afrika Bölgesindeki En İyi Fabrika Seçildi!
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Amerikalı bağımsız araştırma şirketi JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesindeki en iyi fabrika seçilerek “Golden Plant” ödülüne layık görüldü. DEVAMI...
Mixed Market Reaction to EU €800/tonne Plastics Charge as Implementation Details Emerge
By Mark Victory, Senior Editor, Recycling, ICIS   Özet AB Konseyi tarafından 21 Temmuz'da kabul edilen ve Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek AB'nin 800 € / ton plastik ambalaj atığı ücret DEVAMI...
Türk Makina Sektörünü Dünyada Türkiye Makina Federasyonu Temsil Edecek
Türk makina sektöründe 20 alt sektörü tek çatı altında birleştiren ve Avrupa Mühendislik Endüstrileri Konfederasyonu’nda ülkemizi temsil eden Makina Federasyonu, resmi onay sürecinin ard DEVAMI...
Messe Frankfurt 780 Yaşında!
11 Temmuz 1240’da İmparator II. Frederick’in, Messe Frankfurt’a ticari fuar organize etme hakkı tanımasıyla başlayan Messe Frankfurt’un 780 yıl süren yolculuğunda, ticari fuarlar bir ortaçağ pazarından k& DEVAMI...
“AB Dönem Başkanı Almanya ile Sektörel Diplomasi Olumlu Sonuç Verecek”
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk yarısında 7,6 milyar dolarlık makine ihracatı yapıldığını açıkladı. Makine ihracatı pandemi nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 geriledi. AB &u DEVAMI...
Sanayinin Yeni Meslekleri; Robot Uzmanı, Siber Güvenlik Analisti, Bulut Mimarı ve Sanal Gerçeklik Tasarımcısı
Üniversite sınav sonuçları açıklandı, gençler 6 Ağustos itibariyle seçecekleri bölümlerle kariyerlerini belirleyecek.  Dijitalleşme ve otomasyon kullanımının artmasıyla birlikte ortaya ç DEVAMI...
Sanayiciler YEKDEM’de Yeni Modele Katkı Vermek İstiyor
PAGEV öncülüğünde sanayicilerin gündeme taşıdığı sanayide yüksek enerji maliyetleri ile ilgili sorunda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Astronomik seviyelere çıkan YEKDEM bedeli için PAGEV Başkanı Yavuz E DEVAMI...
Türk Zırhlı Muharebe Aracı HIZIR’lar Afrika Yolunda
Bir Afrika ülkesinden geçen yıl sipariş edilen zırhlı muharebe aracı HIZIR’ların ilk partisi yola çıktı. Katmerciler’in bu segmentteki ilk ihracatı olan 20.7 milyon dolarlık anlaşma gereğince tüm HIZIR&rs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM