E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Morgan, Yeni Üretim Tesisine Taşındı
 
Dünya çapında 100 ülkede faaliyet gösteren ve 70 ülkede imalat yapan Morgan Advanced Materials, Esenyurt-Kıraç Sanayi Bölgesi’ndeki yeni üretim tesisine taşındı.
 
Geleneksel bir İngiliz firması olan Morgan Advanced Materials, 1856 yılında kurulmuş uluslararası bir firma niteliği taşıyor. Türkiye’de 1992 yılından beri faaliyet gösteren firma, dünya çapında yaklaşık 1 milyar sterlin ciroya sahip bir grup. Yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteren ve 70 ülkede imalat gerçekleştiren Morgan’ın bir fabrikası da Türkiye Esenyurt-Kıraç Sanayi Bölgesi’ndeki yeni üretim tesisine taşındı.
 
Türkiye’de, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olarak faaliyet gösterdiklerini aktaran Morgan Advanced Materials Türkiye Genel Müdürü Hüsnü Altay, “Bu bölgelerdeki satış, pazarlama ve müşteri takip gibi konular Türkiye’nin sorumluluğunda. Oradan da Asya bölgesinin sorumluluğu altına giriyoruz. Grup dünyada üç ana bölgede faaliyet gösteriyor. Avrupa, Asya ve Amerika. Asya’nın büyüklüğü de yaklaşık 250 milyon Sterlin. Grup cirosunun yaklaşık dörtte biri Asya bölgesinden geliyor” şeklinde konuştu. Morgan’ın üç ana üretim konusu olarak karbon, yalıtım malzemeleri olan termal seramikler ve teknik seramikler olduğunu anlatan Altay, Türkiye’de de karbon alanında üretim gerçekleştirildiğini ve diğer ürünlerin de pazarlamasını buradan gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Yeni tesislerinin 3 bin 300 metrekare imalat ve 400 metrekare ofis alanından oluştuğunu dile getiren Altay, yeni tesislerinden Ortadoğu ve Afrika bölgesine daha rahat bir şekilde hizmet verebileceklerini kaydetti. Fabrikalarında şu anda 50 kişilik istihdama sahip olduklarını aktaran Altay, “Üretimimizin yüzde 50’si iç pazar, diğer yüzde 50’si ise ihracattır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni yatırımlarla istihdam rakamımızı da artırmayı öngörmekteyiz” dedi.
 
Hedef, Asya’da 500 milyon sterlin
Ana hedeflerinin Asya bölgesindeki 250 milyon Sterlin olan toplam satışı 2018 yılına kadar 500 milyon Sterlin’e çıkartmak olduğunu vurgulayan Altay, “‘Challenge 500’ olarak adlandırdığımız bu hedefimiz ile üç sene içinde toplam satışımızı 500 milyon Sterlin seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Bunu da gelecek yatırımlarla ve büyüme hızımızla doğru orantılı bir şekilde artacağını düşünüyorum” dedi. 
 
Şu anda seramik üzerine ise Abudabi’de sürmekte olan 15 milyon dolarlık bir yatırımın olduğu bilgisini veren Altay, bu tesisin devreye girmesine bir yıl olduğunu ve mevcut düşüncelerinin de bu tesisten Türkiye’ye seramik konusunda hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi.
Paylaş Tweet Paylaş
10471 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM