E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Dünya Lideri Taşlama Makinaları Üreticileri Maktek 2016 Grındtec Standında
11 ile 16 Ekim 2016 tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenecek MAKTEK fuarında dünya çapında lider Taşlama makinaları üreticileri KELLENBERGER, ROLLOMATIC, STRAUSAK ve TSCHUDIN firmalarının teknolojik yenilikleri müşterileri ile buluşacak.
 
Türkiye Genel temsilciliklerini başarı ile sürüdürdüğü Grindtec Makina tarafından sergilenecek taşlama teknolojisindeki son gelişmeler tanıtılacak.
 
GRINDTEC Standında Teşhir Edilecek Makinalar
 
KELLENBERGER JONES&SHIPMAN Suprema1000U Silindrirk (Dış/İç) Taşlama Makinası
 
 
Tek ISO kodu bile gerektirmeyen Silindirik Taşlama makinası SUPREMA 1000U
 
Suprema 1000U Taşlama makinası Tek  Dış Taş düz, Tek Dış Taş 30º açılı veya üniversal taş kafası (2 adet Dış/ 1 adet İç taş) ile donatılabilmektedir.
 
Her iki eksen (X/Z) için makinada 2 adet dokunmatik ekran bulunmaktadır ve taşlama işlemleri için operatör gerekli sembolleri tıklayarak toplam 20 adet işleme operasyonu birbirine bağlayarak istenilen taşlama programını oluşturabilmektedir. Operatör taşlama işlemleri için herhangi bir ISO kodu tanımasına gerek kalmamıştır. 
Bu sayede operatör yarım gün gibi kısa bir eğitim sürecinden sonra taşlama yapabilecek durumdadır. Punta yüksekliği 160mm olup, 650/1’000 ve 1’500mm puntalar arası mesafe ile tedarik edilebilmektedir. Suprema 1000U silindirik taşlama makinası özellikle hassasiyeti ve fiyat performans/dengesi ile öne çıkmaktadır. Suprema 1000U sisindirik taşlama makinası çap ölçme gerektirmeksizin, uygun ısı ortamında yanlızca makina hassasiyeti ile 3µm tolerans içinde çaplar taşlayabilmektedir. Yüksek adetli takım ve kalıp parçası imalatında, makina ve prototip tasarımı yapan işletmelerde, ekonomik üretimin ön plana çıktığı yüksek, orta veya düşük adetli seri parça üretiminde ideal bir taşlama makinasıdır.
 
Teknik Özellikler:
Punta yüksekligi: 160 mm
Puntalar arası mesafe: 1’000 mm
Dış Taş kafası: (Sol taş 0º/ Sağ taş 30°/ İç taşlama spindeli Düz) 
Tas ebatları: 400 x 80 x 127 mm 300 x 50 x 127mm
Motor gücü: 5.5 kW
İş parçası ağırlığı: Max. 100 kg
Kontrol ünitesi: Fanuc Easy Dokunmatik ekran
 
Kellenberger JONES&SHIPMAN: www.jonesshipman.com
 

ROLLOMATIC NP5 Slindirik taşlama makinası
 
Bir takımın hassasiyeti doğrudan ham parçanın üretim hassasiyeti ile ilişkilidir. En hassas salgı ve boyutsal doğruluk standartlarına uygun karmaşık ham parçalar üretmek artık Rollomatic’in 5 eksenli silindirik taşlama makinası ShapeSmart™ NP5 ile çok daha kolay bir hal almıştır. Kesici takımların ham parçalarının yanı sıra ShapeSmart™ NP5 makinası, hassas pres baskı ve şekillendirme takımlarının üretiminde de idealdir. Tek iş adımı ile kaba ve finish taşlamasını aynı zamanda yapabilme özelliğine sahip makina pazarında tek örneğidir.
 
ShapeSmart™ NP5 karmaşık ham çubukları 0,001 milimetrelik bir tolerans içinde optimum salgı ile üretmektedir. 3-eksenli robot yükleyici ve 0,025 mm ila 20 mm arasında bir taşlama çapı aralığına sahip 5-eksenli hassas taşlama tezgahı kesici takımın ham çubuk hazırlığı, zımba, ejektör pimleri ve birçok benzer parçanın taşlanmasında idealdir. Yenilikçi bir takım desteği ve eşsiz bir kaba ve finish taşlamasını tek bir aşamada birleştirme yeteneği sayesinde karmaşık şekilleri ve aşırı boy/çap oranlarını bile taşlanabilmektedir.
 
 
Teknik Özellikler:
Taşlama çapı aralığı: 0.025-20mm
Taşlama uzunluğu: 300 mm
Pens sistemi: W20
Finish taş çapı: 150mm
Kaba taş çapı: 250mm
Kontrol ünitesi: GE Fanuc 32ia
 
ROLLOMATIC SA: www.rollomatic.ch
 

STRAUSAK firması 2011 yılında ROLLOMATIC şirketler grubuna dahil olduktan sonra, 2012 yılında en yeni nesil 5-eksen STRAUSAK U-GRIND makinasının ürün lansmanını yapmıştır.
 
STRAUSAK U-GRIND 5-eksen taşlama makinası, kesici takımların İmalatı ve bileme işlemleri için tasarlanmıştır. Numroto kontrol ünitesi ve maks. 6 taş seti ile donatılabilen otomatik taş değiştiricisi sayesinde karmaşık özel takımların imalat ve bileme işlemleri kolayca programlanabilmektedir.
 
 
Teknik Özellikler:
Çap taşlama aralığı: Ø2-100mm
Sıkma çapı: Ø2-32 mm
Pens sistemi: Schaublin BCR32
Taş motor gücü: 10 kW (12 Nm tork motoru)
Taş değiştiricisi: Maks. 6 adet malafa
Kontrol ünitesi: NUMROTO plus
 
STRAUSAK AG: www.strausak-swiss.ch
 

 

 

STRAUSAK W-Dress
 
STRAUSAK W-Dress elmas taş bileme makinası tekli veya çoklu elmas taşların düz ve açılı yüzeylerin bilemesi için tasarlanmıştır. Ergonomik tasarımı sayesinde hızlı ayar ve hassas bileme ikanına sahiptir. Çapraz kızak sistemi ve standartlaştırılmış arayüz sayesinde hertürlü HSK, Perfect Arbor gibi malafa sistemlerine adapte edilebilmektedir.
 
 
Teknik Özellikler:
Bileme taşı çapı: maks. 150mm
Elmas taşı çapı: maks. Ø250mm
Çevirme açısı: -30°/ + 90°
Ayar aralığı: 40mm
Spindel motor gücü: 2 x 0.37kW
 
STRAUSAK AG: www.strausak-swiss.ch
 
 
TSCHUDIN proLine
 
Devrim niteliğindeki teknolojik yenilik; TSCHUDIN proLine 400 CNC; Puntasız CNC taşlama makinası ile tüm ayar ve taşlama çevrimlerini dijital kontrol edebilmektedir. 
 
İsviçre orijinli TSCHUDIN firması patentli yeni sistemi ile bugüne dek puntasız taşlama makinalarında manüel yapılan ayarları dijitalleştirerek tekrararlanabilirlik sağlamaktadır.
 
Süreklilik garanti eden imalat teknolojisi
Yeni tasarlanan TSCHUDIN ”proLine” Puntasız taşlama makinası ile makinada yapılan manüel ayarları her operatör için kullanabilir hale getirerek tekrarlanabilir, hızlı ve hassas taşlama ayarlarına imkan tanımaktadır. Bunların dışında TSCHUDIN ‘‘proLine“ çok basit konsipe edilmiştir ve bakım maliyetleri oldukça düşüktür.
 
Puntasız taşlama teknolojisinde bir dünya yeniliği olarak ayar taşının dikey yönde (Y-Ekseni) hareketi sağlanmıştır. En optimum daireselliklere ulaşmak için optimum yükseklikte ayartaşının ayarı gerçekleştirilebilmektedir. Taşlama prosesi esnasında kesmetaşı ve ayartaşının aşınmasından meydana gelen geometrik değişimleri Y-ekseni sayesinde otomatik olarak kompanse edilebilmektedir. Böylece imalat kalitesi sürekli aynı kalmaktadır.
 
Minyatür iş parçaları
Daha küçük iş parçalarına yönelik trend devam etmektedir. TSCHUDIN ecoLine 300 CNC sayesinde 0.1mm çapın üstünde küçük boyutlardaki iş parçaları için optimum bir makina ürün gamına katmıştır. Patentli hareket edebilir W- ekseni sayesindeTSCHUDIN’in tüm makina modellerinde genişletilmiş proses imkanı, interpolasyon imkanı veya aynı taşlama çevrimi içinde proseslerin ayrıştırılmasına imkan tanımaktadır. W-ekseni sayesinde iş parçalarının Yükleme/Boşaltma pozisyonu daima taşlama alanı dışındadır. Bu sayede makinalarımız çok basit yöntemler ile otomatik Yükleme/Boşaltma sistemleri adapte edilebilmenin yanı sıra güvenli bir şekilde manüel Yükleme/Boşaltma yapılabilmesine imkan tanımaktadır.
 
Doğal granitten imal edilen gövdesi ve spindel kızağı sayesinde taşlama teknolojisinin düşmanı olan ısı genleşmesinin de önüne geçilmiştir. Ultra hassas Linear kızaklar, Lineer motorlu eksen tahrik sistemleri ve programlanabilen soğutma memeleri TSCHUDIN markasını rakiplerinden farklı kılan teknolojisidir. En yüksek hassasiyet gereksinimlerini karşılayacak taşlama teknolojisi yaratılmıştır.
 
Teknik Özellikler:
Çap taşlama aralığı: 1-100mm
Kesme taşı ebatları: 400x250x203 mm
Kesme taşı motor gücü: 15 kW (Opsiyon: 19 kW)
Ayar taşı ebatları: 250x250x127 mm
Kesme taşı çevresel hızı: 50 m/sn
Kontrol ünitesi: GE FANUC 0
 
TSCHUDIN AG: www.tschudin.eu
 
 
Grindtec standında sergilenecek olan tüm bu taşlama makinalarını 11-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan MAKTEK 2016 fuarında Hol 10, 1015 nolu standta pratik olarak birebir izleyebilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Paylaş Tweet Paylaş
5346 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM