E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Ermaksan’dan Mesleki Eğitim - Sanayi İşbirliğine Örnek Girişim
‘Yenilikçi Teknolojiler’ Sloganıyla, Sac İşleme Sektörüne Küresel Ölçekte Büyük Katma Değer Sağlayan Ermaksan, Mesleki Eğitim Ve Sanayi İşbirliği Seferberliğine Tam Destek Vererek, Eğitim Alanında Adeta Çığır Açacak Bir Proje Başlattı.
 
• Ülkemizin Daha Da Gelişmesi İçin ‘Milli Üretim’ Modelinin Her Alanda Yayınlaştırılması Çalışmalarında Etkin Rol Üstlenen
 
Ermaksan; Tamamen ‘Milli’ Olarak Ürettiği Ve Yaklaşık 2 Milyon Tl Tutarındaki 4 Adet İleri Teknolojiye Sahip Metal İşleme Makinesini, ‘Kardeş Okul’ Olarak Benimsediği Karacabey Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Hediye Etti. Proje Kapsamında Laboratuvarlar Ve İş Güvenliği Sistemleri De Devreye Alındı.
 
• İlgili Bölümden Mezun Olacak Öğrenciler İş Garantisi İle Büyük Bir Fırsata Sahip Olacak. 
 
 
Türkiye’nin ilk özel sektör yarı iletken tesisini kurarak dikkatleri üzerine çeken, sac işleme sektörünün önde gelen firmalarından Ermaksan, ekonomik anlamda ortaya koyduğu yüksek katma değerin yanı sıra; yaşadığı topluma değer katacak örnek çalışmalara imza atmayı da sürdürüyor. 
 
Tamamen ‘milli üretim’ anlayışıyla hareket eden ve ‘milli’ yaklaşımların her alanda benimsenmesi çalışmalarında bizzat sorumluluk üstlenen Ermaksan, mesleki eğitim ve sanayi işbirliği seferberliği kapsamında tüm Türkiye’ye örnek olacak dev bir adım attı. 
 
Ermaksan; tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği, yaklaşık 2 Milyon TL tutarındaki 4 adet ileri teknolojili metal işleme makinesini, ‘kardeş okul’ olarak benimsediği Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hediye etti. Okulun çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarını ise Karacabey Belediyesi üstlendi. 
 
Ermaksan - Karacabey Belediyesi ve Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, Metal Teknolojisi Alanı atölyelerindeki öğrencilerin teknoloji odaklı gelişip, iş gücüne daha yetkin bireyler olarak kazandırılması hedefleniyor. Bu çerçevede bu alanda eğitim alan öğrenciler Ermaksan tarafından da eğitilecek ve iş garantili olarak mezun olacak. 
 
Açılış Töreni Yoğun İlgi Gördü 
Projeye ilişkin düzenlenen açılış töreninde, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra; İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan ve Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan ile birlikte; okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler yer aldı. 
 
Ahmet Özkayan: “Üreterek Büyüyecek Türkiye’ye Katkı Sağlamayı Sürdüreceğiz” 
Törende konuşan Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, böylesine anlamlı bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, eğitime olan yatırımın her şeyden üstün olduğunu ve ülkemize katkı sağlayacak bu tip çalışmalarda, sorumluluk almaya devam edeceklerini kaydetti. 
 
Bu Ülkenin Çocuklarına Yatırım Yapmaya Mecburuz 
‘Üreterek büyüyecek’ olan Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamak adına, ‘milli üretim’ modelinin her alanda yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizen Özkayan, “Ermaksan olarak, ilk günden bu yana en önemli yatırımın insana yatırım olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitime önem veren ülkelerin, sanayileştiği ve büyüdüğü ortadadır. Mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil aranan elemandır. Tüm sanayici dostlarımın da bu modeli inceleyerek, Türkiye’nin her yerinde, benzer çalışmalar yürütebileceğine inanıyorum. Her bir sanayici bu tarz bir okul ile iş birliğine girerse ülkemiz için mesleki eğitim anlamında büyük bir ağ atlanır. Bizler, bu ülkenin çocuklarına yatırım yapmaya mecburuz. Ülkemizin tek kalkınma yolu, üretime dayalı büyümedir. Bunun için de meslek sahibi çocuklarımıza çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 
Ali Özkan: Sıkıntılar Ancak Eğitimle Çözülür 
Peyzaj çalışmaları Karacabey Belediyesi tarafından yürütülen projenin hem okula, hem de Karacabey’e hayırlı olmasını dileyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da “Hayal dahi edilemeyecek makineleri okula kazandırdıkları için öncelikle Özkayan ailesine çok teşekkür ediyorum. İnşallah gençlerimiz, kendilerine olan bu inanca layık olup, Türkiye’nin kalkınmasında birer kilometre taşları olacak. Eğitime yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Çünkü ortada bir sıkıntı varsa, bu sıkıntıların eğitimle aşılacağına inanıyoruz. Karacabey’imiz için de bildiğiniz üzere 3T vizyonumuzda ‘teknoloji’ önemli bir yer tutuyor. İlerleyen süreçte TEKNOSAB’ın da açılmasıyla, çok önemli adımlar atılmış olacak. İnşallah gençlerimiz buradan yetişip, ülkemiz ekonomisine en iyi şekilde katma değer sağlayacak” şeklinde konuştu. 
 
Hakan Çavuşoğlu: “Nitelikli İnsan Gücüne İhtiyacımız Var” 
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise “AK Parti hükümetleri olarak en önemli misyonlarımızdan biri, gençlerimizin kendilerini en iyi şekilde yetiştirerek, işgücüne nitelikli bireyler olarak kazandırılmasıdır. Ayrıca mesleki ve teknik liseleri çok önemsiyoruz. Kısa vadede her 100 öğrenciden 50’sinin, meslek liseli olması hedeflerimiz arasında… Yüksek katma değerli üretime geçmek için nitelikli insan gücünün eğitimi çok büyük öneme sahiptir. Bu noktada taşın altına elini koyup, böylesine anlamlı bir hayra imza atan Erol Bey ve Ahmet Bey’e çok teşekkür ediyorum. Böyle hayırseverler olduğu müddetçe, tüm eksikler sırasıyla kapatılacaktır” açıklamalarında bulundu. 
 
Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirilirken, daha sonrasında da protokol mensupları ve katılımcılar, Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisindeki makineleri ve teknoloji sınıflarını yakından inceledi.
 

Paylaş Tweet Paylaş
1951 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM