E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ROKETSAN’ın Uzay Projesi İçin “Hataya Toleranslı Yüksek Hızlı Veri Yolu” Geliştirildi

ROKETSAN’ın Uzay Projesi’ne, roket içindeki elektronik birimlerin ve faydalı yükün birbirleri ile yedekli haberleşmesini sağlayacak “hataya toleranslı yüksek hızlı veri yolu” geliştirildi. Bu veri yolu ile Uzay Projesi’ne yüzde 100 yerli bir elektronik donanım sağlanmış oldu. Üretilen ARINC-664 Uç Sistem ve Ağ Anahtarından talep edilen miktarda üretilerek ROKETSAN’a teslim edildiğini belirten ElectraIC Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ateş Berna, “Uzay Projesi” için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

“TÜBİTAK desteğiyle sıfırdan tasarladık”
Proje hakkında bilgi veren Ateş Berna, “Bu elektronik birim roket içindeki elektronik aksamların ve faydalı yükün birbirleri ile yedekli haberleşmesini sağlayacak. Geliştirdiğimiz ARINC-664 standardına uyumlu ARINC-664 Uç Sistem ve Ağ Anahtarından oluşan bu veri yolu ile ROKETSAN’ın Uzay Projesi’ne yüzde 100 yerli bir elektronik donanım sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu ürün sayesinde roketin içindeki birimlerin birbirleriyle yedekli iletişimi sağlanacak. Daha detaylı açıklamak gerekirse, geliştirdiğimiz donanım, roketin içindeki telemetri, navigasyon ünitesi, kamera gibi birimlerin birbirleriyle yedekli iletişimini sağlayacak. Bu veri yolunu TÜBİTAK desteği de alarak sıfırdan tasarladık. Sadece FPGA içine yerleştirilen IP çekirdeği değil, FPGA’in ve kartların elektro-mekanik tasarımları da AR-GE ekibimiz tarafından yapıldı. Sonrasında özel kutusuna konularak tüm gerekli çevresel testlerden geçirildi. ARINC-664 Uç Sistem ve Ağ Anahtarından talep edilen miktarda üretilerek ROKETSAN’a teslim edildi” diye konuştu. 

Yüksek teknoloji ihracatı
Aynı zamanda SAHA İstanbul üyesi olan Electra IC’nin bünyesinde mühendislik ve eğitim hizmetleri de ihraç ettiklerini ifade eden Berna, “Özellikle uzay ve havacılık alanında elektronik donanım ve IP çekirdeği geliştirme konusunda ülkemize fayda saylayan bir bilgi birikimimiz bulunmakta. Bu birikimi ROKETSAN gibi savunma sanayiimizin güzide firmalarıyla paylaşmaya devam edeceğiz. Bu ve benzeri projelerde yer alarak odak alanımızda kendimizi geliştirecek; bu sayede savunma sanayiimizin hak ettiği yerlere gelmesine katkı vermeyi sürdüreceğiz. Bunun yanı sıra mühendislik ve eğitim hizmetlerini ihraç etmeye de devam ediyoruz. Yüksek teknoloji ihracatı ile ülkemize fayda sağlamaya devam etmekse en önemli hedeflerimizden biri... Sayısal entegre devre tasarım ve doğrulama, gömülü yazılım gibi konularda çalışmalarımız sürecek” dedi.

Başarı, daha önce geliştirilen haberleşme, protokolü ile başlamıştı…
Firma daha önce MIL-STD-1553 gibi aviyonik sistemlerde kullanılan bir haberleşme protokolü geliştirmişti. Bu kapsamda hataya toleranslı veri yolu IP çekirdeğinde uzmanlık kazandıklarını ifade eden Berna, “Bu özelliğimiz ROKETSAN’ın projesinde yer almamızda etkili oldu” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Paylaş Tweet Paylaş
933 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM