E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
M. Önder Yücel: “Müşteriye Hem Kaliteli Hem De Hızlı Hizmeti Hedefliyoruz”

Türk Metalürji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile, Türk sanayisinde bir ilke imza atılarak ortaya çıkan Alpha Metalürji firmasını ve firma yatırımları hakkında söyleşi gerçekleştirdik.

 

Uzun yıllar Türk sanayisinde Isıl İşlem Sektöründe hizmet veren ve değer katan Alpha Metalürji A.Ş. firmasında Genel Müdür olarak görev yapmaya başladığınız dönemde Isıl işlem adına ne gibi gelişmeler ve yatırımlar gerçekleşti?
Alpha Metalurji olarak iş ortaklarımıza kesintisiz hizmet vermeyi hedefliyoruz. Ben göreve başladığımda 2 yeni vakum fırını yatırımı zaten gerçeklemişti. Ben göreve başladıktan sonra da revizyon ve komple bakımı yapılmış 2 vakum fırınımızın devreye alma çalışmalarını gerçekleştirdik. Diğer taraftan kapasite artırımı için yapılması gereken yatırımlarımız için planlamalar yapıldı ve siparişleri gerçekleştirildi.

 
İş ortaklarımıza daha iyi hizmet verebilmek ve pazar payımızı artırmak üzere Satış ve Pazarlama departmanı oluşturduk. Bu bölümdeki arkadaşlarımız iş ortaklarımızın her türlü ihtiyacına hızla ve zamanında hizmet vermek, istendiğinde gerekli teknik desteği sağlamak üzere hummalı bir çalışma yürütüyorlar. Diğer taraftan şirketimizin tüm üretim işlemlerini yürüttüğü ve firmamıza has olan ARP sisteminde iyileştirme çalışmaları yürütüldü. Bir de “Müşteri Portalı” yaratıldı. Çok yakın zamanda iş ortaklarımızla buluşacak. Amacımız iş ortaklarımızın gerek işlemi yapılmakta olan malzemeleri ile ilgili bilgilere, gerekse de ısıl işlemi bitmiş malzemelerin kalite belgelerine bu portaldan hızla ulaşabilmeleridir.

 

Alpha Metalurji insan kaynağına çok önem vermektedir. Var olan yetişmiş insan kaynaklarını doğru değerlendirme ve geleceğe yatırım yaparak yeni insan kaynakları yaratma çalışmalarını yürütmektedir.

 

Diğer önemli bir çalışmamız da yönetim kurulumuz ve değerli çalışanlarımızın katkıları ile Strateji 2028 çalışmamızı gerçekleştirmek oldu. 5 Yıllık hedeflerimiz ve öncelikli büyüme alanlarımızı belirledik. Katkılarından dolayı değerli çalışanlarımıza çok teşekkür ederiz.

 

Alpha Metalurji bu yaptığı yatırımlarla Türk sanayine verdiği hizmetle ne gibi farkındalık yarattı?
Isıl işlemin hemen hemen bütün alanlarında faaliyet gösteriyoruz. İndüksiyon ile sertleştirme hizmetlerimiz var. Gaz atmosfer tarafında sementasyon, karbonitrasyon, nitrasyon, nitrokarbürizasyon ve oksidasyon gibi işlemler yapıyoruz. Vakum sertleştirme, vakum ortamda homojenleştirme, gerilim giderme ve sıfıraltı işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Otomotiv ve kalıpçılık sektörüne yoğun bir hizmet veriyoruz. Havacılık ve savunmaya yönelik özel proseslerimiz var. Akışkan yatak fırınlarımız, alüminyum ısıl işlem fırınlarımız ve yüksek sıcaklık özel proses fırınlarımız (Berilyum, titanyum, paslanmaz çelik gibi özel alaşımlara) ile çok geniş bir alanda ısıl işlem yapabilir durumdayız. Bu kadar çeşitli sektöre ve bu kadar geniş bir spektrumda ısıl işlem hizmeti verebilmesi Alpha Metalurji’nin Türk sanayine verdiği hizmette yarattığı farkındalıktır.

Alpha Metalürji olarak neden çelik adına bir yatırıma girdiniz?
Şirket ortaklarımızın geçmişlerinde çelik faaliyeti zaten bir şekli ile var olmuş. Ve sürekli gündemimizde olan bir gelişme ve büyüme alanı idi. Kind&Co. ile işbirliği bu düşüncenin pratikte vücut bulması olarak algılanmalı.

 

Çelik firması hakkında bize bilgi verir misiniz? Çelik adına hangi sektörlere hizmet vereceksiniz? Stoklarınız oluşacak mı?
Çelik faaliyetimiz %100 Alpha Metalurji yatırımı olan Kind Çelik A.Ş. markası altında yürütülecek. Kind Çelik aslında Türkiye pazarında yaklaşık 20 yıldır hizmet veren bir şirket. Türk sanayisi de Kind&Co. malzemelerini çok yakından tanıyor. Firmanın eski büyük ortağı olarak Merkad Makine Kalıp Sanayi hali hazırda yürüttükleri cam kalıpları ve savunma sanayisine yönelik çalışmalarına daha fazla odaklanmak istedikleri için böyle bir görev devrine gerek duydular. Alpha Metalurji olarak biz de çok yüksek kalitede takım çeliklerini üreten Kind&Co.’nun Türkiye’deki tek yetkili distribütörlüğünü yaparak Türk sanayisine verdiğimiz hizmeti büyütmek istedik.

 

Başlangıçta tüm odaklanmamız yüksek kalitedeki Kind&Co. sıcak iş takım çelikleri olacak. Kind&Co.’nun geniş üretim spektrumu içinde sıcak iş takım çeliklerinin çok özel bir yeri var. Standart sıcak iş takım çelikleri yanında yüksek performans sağlayan üst segment malzemeleri de bulunmakta. Bu ürünler ile ekstrüzyon, dövme, alçak ve  yüksek basınçlı döküm (LPDC, HPDC) ve sıcak form verme (hot stamping) uygulamalarında çok başarılı sonuçları var. Kind&Co. firması ile Şubat ayında ilk firma ziyaretlerimizi gerçekleştirip teknik sunumlar gerçekleştirdik. İlgi ile karşılandık.

 

İlk stok faaliyetimizi Çerkezköy’deki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Stoklarımızda farklı ölçü ve kalitelerde malzemeleri bulunduruyoruz. Ekstrüzyon için standart 1.2344 malzeme yanında, özellikle dövme, metal enjeksiyon ve sıcak form verme kalıpları için yüksek performanslı TQ1, CS1 ve Cr7V-L gibi sıcak iş takım çeliklerini stoklarımızda bulunduruyoruz. Ayrıca cam kalıpları için özel malzemelerin stoğunu tutuyoruz. 

 

İç ve dış piyasadaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bildiğiniz gibi Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM genel seçimleri nedeni ile Türkiye 2023 yılının ilk yarısını belirsizlikle, yılın ikinci yarısını da enflasyonun getirdiği zorluklarla geçirdi. Biz yıla başlarken bu belirsizlikleri de öngörerek temkinli hareket etmeyi seçtik ve faaliyetlerimizi bu çerçevede yürüttük.

 

2024 Yılı da ne yazık ki, yine seçim ve enflasyonla mücadele ile geçecek gibi görünüyor. Bununla beraber Avrupa ekonomilerinde görülen yavaşlamanın da olumsuz etkileri varsayımı ile ekonomistler 2024 yılı için zorlu bir yıl tanımı yapıyorlar.

Faaliyetlerinizden ve avantajlarınızdan bahseder misiniz?
Öncelikle çok farklı ısıl işlem segmentlerinde faaliyet gösteriyoruz. Bu çeşitlilik bizi rakiplerimize göre farklı kılıyor. Yine bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz standart prosesler yanında özel proseslerde de uzmanlık kazanmış olmamız. Bunu çalıştığımız firmaların bize duyduğu güven ile de kanıtlamış durumdayız.

 

Alpha Metalurji, sanayinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak onlara verebileceği en iyi hizmeti vermek için çaba gösteriyor. Müşteri odaklıyız. Müşteriye hem kaliteli hem de hızlı hizmeti hedefliyoruz. Firmalarımızın bizden beklediği kalite seviyesini sürekli kılmak ve termin anlamında da onları memnun etmek birinci hedefimizdir.

 

Firmanızın sahip olduğu standartlar nelerdir?
Firmamız ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi), ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi), ISO 45001 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi), IATF 16949 (Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi), AS 9100 (Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayi Kalite Yönetim Sistemi) standartlarına sahiptir. Ayrıca ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi), ISO 51001 (Enerji Yönetim Sistemi), ISO 10012 (Müşteri memnuniyeti Yönetim Sistemi) ve NADCAP (Uzay ve Havacılık Alanında Isıl İşlem akreditasyonu) standartları ile ilgili çalışmalarını yürütmektedir. Bunun yanında Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarını da sürdürmektedir.

 

Hizmet ettiğiniz Türk imalat sektöründen beklentileriniz nelerdir?
Biz bir hizmet şirketiyiz. Yani işlenmiş malzemelere ısıl işlem hizmeti veriyoruz. Bu hizmeti doğru ve hızlı verebilmemiz için bize gelen parçaların malzeme cinsi, istenilen ısıl işlem türü, istenen sertlik, yüzey sertleştirme işlemlerinde istenen sertlik profili, varsa gönderilen parçada ısıl işlem öncesi ve sonrası işlemler (kaynak, EDM, kaplama vb.) hakkında bilgi verilmesi bizim uygulayacağımız proseslerin doğru tanımlanmasını ve sağlıklı bir ısıl işlem görmesini sağlayacaktır. 

 

Bize gönderilen parçalara malzemesinden işçiliğine yüksek masraflar yapılmaktadır. Ancak bize gönderilirken zaman zaman hız adına eksik bilgi ile bize ulaşmaktadır. Bu da uygulanacak ısıl işlem prosesinin olması gereken doğrulukta olmasını engellemektedir.

 

Bu nedenle, ricamız yukarıda belirtilen bilgilerin parçalar ile birlikte doğru ve tam olarak bize iletilmesidir. Böylece kalite kayıplarını birlikte önleyebiliriz. Bunu sağlamak üzere hazırladığımız bir ısıl işlem talep formumuz bulunmakta. Bu formun doldurulmasına harcanacak zaman kayıp değil kazançtır. Gösterilecek özen için şimdiden teşekkür ederiz.

Paylaş Tweet Paylaş
164 kez okundu
RÖPORTAJLAR
MISAD, BHTS’2024 İçin Geri Sayıma Başladı
Bu sayımızda Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile bu yıl 2. si düzenlenecek BHTS’2024 Boğaziçi Isıl DEVAMI...
Belgin Mert: “V Steels, Sektörde Sürdürebilir İş Birliği Sağlamayı Amaçlamaktadır”
Bu sayımızda, V Steels firmasında teknik hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcısı  Belgin Mert sorularımızı cevapladı.   Belgin hanım bize kendinizi anlatır mısınız? Me DEVAMI...
Çeşitli, Dinamik, Yenilikçi: Basınçlı Döküm Endüstrisinin Aynası EUROGUSS 2024 Hazır
Basınçlı döküm endüstrisi, ihtiyaç duyduğu diyaloğu daha önce hiç olmadığı kadar arıyor.    Ocak 2024 için yaklaşık 600 katılımcı tarafınd DEVAMI...
Inductotherm Türkiye İhracatını Arttırdı
Bu sayımızda Türk döküm sanayisinde uzun yıllar üretim kısmında hizmet vermiş ve daha sonra yine döküm ve ısıl işlem sektörüne projeler ve imalat ocakları &uu DEVAMI...
40 Yılı Aşkın Tecrübe İle Sektöre Değer Katıyor
40 yılı aşkın tecrübesiyle çelik sektöründe hizmet veren Çelik Metal’in kurucusu Recep Çelik Bey ile firmaları hakkında konuştuk.   Sayın Recep Bey u DEVAMI...
BGH Kocaeli Özel Çelik Tecrübeli ve Teknik Altyapısı Sağlam Kadrosu ile Hizmet Veriyor
Hakan Dinçer, Ferhat Toklu ve Mustafa  Çınar ile bu sayımızda BGH Kocaeli Çelik’in oluşumu ve yatırımları konusunu konuştuk.   Sayın Hakan Bey, Ferhat Bey DEVAMI...
Güvenal Kalıp Elemanları 47. Yılında Tecrübeli Yönetim Kadrosuyla Yola Devam Ediyor
Bu sayımızda GÜVENAL KALIP ELEMANLARI SAN. VE TİC. AŞ. de  bölge müdürü Eyüp Avni Özbulan ile Güvenal firmasıyla ilgili ve sektörel değerlendirmeler DEVAMI...
Bağlantı Elemanlarında Global Kalite
Bu sayımızda bağlantı elemanlarında Uluslararası marka olan RTC TEC firmasının Genel Müdürü yardımcısı Sn. Tanju Hatipoğlu ile sektörü değerlendirdik.   Sayın Tanju H DEVAMI...
Takım Çeliğinde 550 Yıllık Tecrübe
20 yıllık iş hayatındaki  tecrübesini 2021 yılından beri  BGH firmasında Avrupa yakası Satış Müdürü olarak pekiştiren Ferhat Toklu ile bu sayımızda çelik konusun DEVAMI...
Metal Eklemeli İmalatta digiMODE’dan Tam Destek
Sahip olduğumuz 20 yılı aşkın tecrübe ile şunu biliyoruz ki; ihtiyaçlarınızı iyi bilmek çok önemli. digiMODE olarak size ihtiyaçlarınızı belirlemede ve yatırım yapacağ DEVAMI...
FusTech360 Yetkilileri ile Fusion 360’ın Değer Önerisini Konuştuk…
Bugün Pandeminin ilk yılının sonlarına doğru faaliyete geçen Fusion 360 Yetkili İş Ortağı FusTech360 Şirketi yetkililerine Fusion 360’ı sorduk. Şirketi pandemide kurdukları i& DEVAMI...
Bize İhtiyacınız Olan Her Yerde Yanınızdayız
Bu sayımızda 38 yıldır PVD kaplama konusunda hizmet veren  voestalpine High Performance Metal A.Ş bünyesinde bulunan eifeler markasına  Kaplama İş Geliştirme Müdürü Coş DEVAMI...
Akademi Metalurji’de Değişim ve Dönüşüm Zamanı
Türk Metalurji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile Akademi Metalurji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firması hakkında ve sektörle ilgili söyleşi gerçekleşti DEVAMI...
Yüksek Hız Takım Çelikleri Kalitemiz Tutkumuz
“Yüksek hız çelikleri, kesici takım endüstrisinde ve yüksek tokluk gerektiren darbeli kesme ve delme işlemlerinde kullanılır.”   Böhler Türkiye de DEVAMI...
Alman BGH Kalitesini, Güçlü Stoğumuz ve Hızlı Servisimiz ile Türk Sanayisine Ulaştırıyoruz
Bu sayımızda BGH Kocaeli Özel Çelik A.Ş nin genel müdürü Gamze Başkan ile söyleşi gerçekleştirdik.    Sayın Gamze Hanım bize kendinizi anlatı DEVAMI...
En İyisini Sizin İçin Daha İyi Yaptık: Global Standartlar Yeniden Belirleniyor
Bu sayımızda Uddeholm Kıdemli İş geliştirme müdürü Nazım Özkan Asan bey ile yeni geliştirdikleri  ürünleri “DIEVAR 25 Joule” hakkında değerlendirmele DEVAMI...
Böhler Türkiye, Sektördeki Yeni Projeler İçin Çözüm Ortağınız
Böhler Türkiye’de Sıcak İş Takım çelikleri / İş geliştirme müdürü olarak çalışan Tuba Çınar ile bu sayımız da Böhler Türkiye’ yi DEVAMI...
Delta Kalıp Elemanları, Yıllık 1.175 Ton Üretim Kapasitesiyle Hizmet Veriyor
Bu sayımızda Delta Kalıp Elemanları Bursa Şubesi Kurumsal satış yönetmeni Erol Algün ile söyleşi gerçekleştirdik.   Kocaeli-Dilovası Mermerciler Sanayi sitesinde b DEVAMI...
Çelik Sektöründe Kalitenin Diğer Adı BÖHLER
Nesillerdir çelik sektöründe elde ettiği başarılarla kalitenin diğer adı olan Böhler, her zaman daha iyiye ulaşma arzusuyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sayım DEVAMI...
Delta Kalıp, Üretimde Dünya Markası Olduğunu Her Geçen Gün Kanıtlıyor
Uzun yıllar Türk sanayisine kalıp elemanları sistemleri hizmeti veren birisi olarak  firmanızın oluşumu ve gelişimi ile ilgili bize bilgi verir misiniz? Delta Kalıp olarak hangi sekt&oum DEVAMI...
“Plastik Sektörüne Özel Çözümler Üretiyoruz”
TSP Makina Pazarlama Müdürü Bülent Yüksel ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.   Öncelikle sizi ve TSP Makina&rsqu DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM