SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Ambalaj Tasarımının Genç Yıldızları Ödüllendirildi

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde bu yıl 16.’sı düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Türkiye genelinde 17 farklı üniversiteden 101 projenin değerlendirildiği yarışmada 17 proje finale kaldı ve ödüle layık görüldü. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Bir ambalajın tasarımı en az içinde bulunduğu ürün kadar değerli. Genç tasarımcılarımızın vizyonuna güveniyor ve sonuna kadar destekliyoruz” dedi. 

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde düzenlenen 16. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020’nin kazananları belli oldu. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya 17 farklı üniversitenin Grafik ve Grafik Tasarım, Görsel İletisim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım Bölümlerinden 101 öğrenci projesi başvuru yaptı. Online olarak yapılan, 11 jüri üyesinin yer aldığı Seçici Kurul toplantısı 8 - 9 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. Titizlikle yapılan değerlendirme sonrasında 17 proje finale kalmaya hak kazandı. Selçuk Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Berk Can Yıldız ve Eylül Hıfzıoğlu, ortak geliştirdikleri ‘Crack’t’ projesi ile yarışmada birinci oldu. Selçuk Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi İlyas Sımpil, ‘Ojo’ adlı projesiyle ikinci olurken, Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Rabia Elif Bulut ‘Standbox’ projesiyle üçüncü olmaya hak kazandı.

 

Yarışmanın birincisi 6 bin TL, ikincisi 4 bin TL, üçüncüsü ise 3 bin TL para ödülünün sahibi olurken mansiyon alan üç öğrenci 1.500’er TL ile ödüllendirildi. Ayrıca ilk üçe giren öğrenciler 12 ay boyunca karşılıksız ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu almaya da hak kazandı.

 

Uluslararası Yarışmalarda Ülkemizi Temsil Etme Fırsatı
Türkiye’nin önde gelen ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, bu yarışma ile öğrencilerin hayallerini tasarımlarına yansıtma fırsatı sunuyor. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj tasarımında hayal gücünün ön planda olduğunu vurguladı: “Bir ambalajın tasarımı içindeki ürün kadar önem taşır ve ürüne katma değer katar. Yarışmamızda başarıya ulaşan öğrencilerimiz öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs almaya da hak kazanıyorlar. WPO-Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği AsiaStar Yarışmalarına katılabiliyor ve bu yarışmalarda dünya derecesi alabilmek için yeniden yarışıyorlar. Geçen yıl düzenlediğimiz 15. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2019’da dereceye giren projeler de AsiaStar ve WorldStar Student yarışmalarına katılma şansı elde etti. WorldStar Student’ta yarışmaya hak kazanan bir öğrenci projemiz dünya genelinde üçüncü oldu ve bronz ödülü Türkiye’ye getirdi. Bu yıl da öğrencilerimizin uluslararası yarışmalardan başarıyla döneceklerine inanıyoruz. Öğrencilerimiz başarılı oldukça Türk ambalaj sektörünün küresel ölçekteki algısı güçlenecektir” dedi. 

Paylaş Tweet Paylaş
262 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM