SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
SLM Solutions ve Orbex İşbirliği

SLM Solutions ve Orbex, 3D Metal Yazıcı İle Tek Parça Basılmış Dünyanın En Büyük Tek Parça Roket Motorunu SLM®800 Katmanlı Üretim Makinesi ile üretti.

 

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere merkezli uzay uçuş şirketi Orbex, büyük Alman 3D yazıcı makineleri üreticisi SLM Solutions ile birlikte SLM®800 3D Metal yazıcı ile yapılmış, tek parça halinde basılmış dünyanın en büyük metal malzemeli roket motorunu tanıttı. 

 

2015 yılında kurulan uzay uçuş şirketinin üretimi küçük uydu fırlatma araçları üzerine. Bu senenin başında Forres-İskoçya’daki yeni merkezlerinin açılışında devrimci ve çevre dostu roketlerinden Prime’ın tanıtımını yaptı.

 

Yeni Orbex fırlatıcısı, yalnızca %100 yenilenebilir yakıt ile karbon salınımlarını %90 oranında azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda seçmeli lazer ergitme (3D Metal Yazıcı) ile üretilmek için tasarımı optimize edildiğinden kategorisindeki diğer fırlatma araçlarından %30 daha hafif ve % 20 daha fazla verim sağlıyor.

 

Orbex, bu projeyi yaparken İngiltere Uzay Ajansı ve risk sermayesi şirketleri Sunstone Teknoloji Girişimleri ve High-Tech Gründerfonds gibi bazı kamu ve özel fonlarından 30 milyon £ (40 milyon $) kaynak desteği aldı ve NASA, ESA ve Ariane dahil önde gelen uzay kuruluşlarının tecrübesiyle en üst düzey geliştirme yeteneğini kendine çekmeyi başardı. 

 

Orbex uzay mühendisleri, tasarımın 3D metal yazıcı ile üretime aktarılmasını başarmak için Almanya’nın Lübeck kentindeki SLM Solutions merkezindeki uygulama mühendisliği ekibi ile yakın bir işbirliği yaptılar.

 

SLM uygulama mühendisi Lukas Pankiewicz, bu oldukça karmaşık geometri için optimize edilmiş benzersiz bir parametre seti geliştirirken aynı zamanda SLM Solutions’daki ekibine de liderlik etti.

 

Orbex’teki tasarım ekibiyle yakın çalışan Pankiewicz, farklı tasarım ve oryantasyon seçenekleriyle ilgili Orbex’e danışmanlık yaparken, parçanın istenen malzeme özellikleri ve boyutsal hassasiyetle başarıyla oluşturulmasını da sağladı.

 

“Bu süreçte amacımız, Orbex ekibinin kalite beklentilerini karşılamak, parçanın işlevselliğini korumak ve eklemeli üretime uygun hale getirmektir. Parçanın üretilmesinde kullanılan her bir destek malzemesi, motorun tüm bölümlerinde en iyi kaliteyi elde etmek ve üretim sonrası süreçleri de dikkate alarak özelleştirilmiştir. ”

 

SLM®800 geniş hacimli 3D Metal Yazıcısı, 850 mm yüksekliğinde parça üretimi yapabilen ve buna ek olarak 280x500 mm en boy ölçülerine sahip pazardaki en hassas ve büyük hacimli metal yazıcılardan biridir. Bu sayede uzay uçuşunun Prime motorunun tek bir parça halinde özel bir nikel alaşımından inşa edilmesini sağlar.

 

SLM®800 için tasarlanmış SLM®HUB merkezi, bitmiş parçayı ultrasonik titreşim ve rotasyon yoluyla metal tozundan arındırmak için tasarlanmış bir temizleme istasyonuna ve istasyonlar arası otomatik konveyor sistemine sahiptir. Bu sayede birden fazla SLM 800’un birlikte çalışmasını da sağlar. 

 

Pankiewicz, bu yeni tasarımla birlikte üretim esnasında oluşan toz metal malzeme kaybını azaltmayı amaçlamış ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tozun dağıtım kanallarına aktarılmasını da sağlamıştır.

 

Motorla birlikte üretilen test parçaları SLM Solutions’in metalografi laboratuvarında ayrıntılı testlere tabi tutulmuş, gözeneklilik seviyesinin ve dağılımının kalite kabul kriterlerini karşıladığı kanıtlanmıştır.

 

SLM sürecine özgü hızlı yineleme süreleri, Orbex hem geri dönüş süresinde %90’a varan hız ve hem de geleneksel CNC işleme üretimine kıyasla maliyetlerde %50’nin üzerinde tasarruf sağlamıştır.

 

SLM Solutions CSO’u Dr. Axel Schulz, “Bu her zaman SLM Solutions’un uzmanlığı olmuştur” dedi.

 

“Ekibimizin tüm üyeleri, katmanli üretim teknolojisini icat etmeye katkısı büyük! Biz sadece 3 boyutlu yazıcılar satarak değil aynı zamanda müşterilerimize verdiğimiz destek sayesinde başarıyı yakalamış bir firmayız.

 

SLM Solutions, teknolojinin en iyi şekilde nasıl çalışabileceği konusunda Orbex’e danışmanlık yaparken aynı zamanda üretimi de hızlandırmaya yönelik başarılı uygulamalar sağlamıştır.”

 

Orbex CTO’su Jonas Bjarnoe, “SLM Solutions ekibi, çalışmalarımızla ilgili gerçek özveri gösterdi ve derinlemesine bilgi paylaşımı yaptı.

 

Orbex ve SLM Solutions is birliği, uzay teknolojisini değiştirecek bazı önemli bulmaca parçalarını çözmeyi basardılar bile. Bu iş birliğinin devamını 2019 ve sonrasında da görmeye devam edeceğiz.”

 

Pankiewicz ise, “Bir roket inşa etmenin her mühendisin hayali olduğunu düşünüyorum. SLM Solutions ve Orbex ile bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

 

SLM Solutions Hakkında
Genel merkezi Almanya’nın Lübeck şehrinde bulunan SLM Solutions Group AG, metal bazlı 3D Printer üretimi yapmaktadır. SLM Solutions eklemeli metal imalat sistemleri ile hızlı, güvenilir ve uygun maliyetli parça üretimini optimize eder. Çoklu lazer opsiyonları, çift yönlü toz serme sistemi ve kapalı devre toz yönetimi ile, Selective Laser Melting® makinelerinde önemli patentleri elinde tutan SLM Solutions sınıfının en iyisi olup, karmaşık ve dayanıklı metal parçaların makinelerinde üretimini sağlar. Sürecin her aşamasında müşterilerle birlikte çalışarak, teknolojinin kullanımını artırmak ve yatırım geri dönüşlerini en üst düzeye çıkarmak için destek ve bilgi paylaşımı sağlayarak uzun vadeli başarıya imza atmıştır. Halka açık bir şirket olan SLM Solutions Group AG, ana merkezi Almanya’da olup Fransa, İtalya, Rusya, Hindistan, Çin, Singapur ve ABD’de de ofisleri bulunmaktadır.

 

Orbex hakkında
Orbex, Danimarka ve Almanya’da yan kuruluşları ve üretim tesisleriyle İngiltere merkezli bir uzay uçuş şirketidir. Şirket, Dünya’nın yörüngesine küçük uyduları iletmek için Prime olarak adlandırılan tamamen yeniden düşünülmüş ve yeniden tasarlanmış bir yörünge fırlatma aracı inşa ediyor. Asal rampalar, küçük rampa kategorisindeki tüm araçlara göre %30 daha hafif ve %20 daha verimlidir, bu da kübik litre başına birçok ağır rampada olduğundan daha fazla güç sağlar. Orbex personeli, NASA, ESA ve diğer birçok ticari uzay uçuşu organizasyonunda profesyonel geçmişe sahiptir. Şirket, Avrupa’nın en büyük risk sermayesi fonlarından ikisi olan Sunstone Technology Ventures ve High-Tech Gründerfonds’ın yanı sıra stratejik yatırımcı Elecnor Deimos Space, İngiltere Uzay Ajansı (UKSA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Avrupa Horizon 2020 Komisyon program tarafından finanse edilmektedir.

Paylaş Tweet Paylaş
827 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM