E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Av. Nilüfer ÖZMEN
Av. Nilüfer ÖZMEN
nilufer@erdemirozmen.com
Avrupa Birliği Yapay Zeka Yönetmeliği Taslağına İlişkin İnceleme

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 21.04.2021 tarihinde, yapay zeka ile ilgili ilk yasal düzenleme olarak da tanımlanan Yapay Zeka Yönetmeliği taslağı yayınlanmıştır. Yapay Zeka Yönetmeliği taslağı (“Yönetmelik”) ile hemen hemen her sektöre belirli yükümlülükler getirecek düzenlemelere yer verilmiştir. 

 

İşbu bilgi notunda, Avrupa Birliği Yapay Zeka Yönetmeliği taslağına ilişkin genel çerçevede bilgi verilecektir. 

 

Yönetmelik’in Amacı
Yönetmelik, Birlik içinde yüksek riskli yapay zeka sistemlerinin piyasaya sürülmesi, hizmete sokulması ve kullanılması ile ilgili kuralları ortaya koymaktadır. Ayrıca görüntü, ses veya video içeriğini oluşturmak veya işlemek için kullanılan; gerçek kişilerle ve yapay zeka sistemleriyle etkileşime girmesi amaçlanan yapay zeka sistemleri için gerekli kuralları belirlemektedir.

 

Bununla beraber Yönetmelik; Birlik hukuku ve değerleriyle uyumlu, sağlık, güvenlik ve kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin yüksek düzeyde korunmasına katkıda bulunan yapay zeka alımına yönelik koşulları oluşturarak, iç pazarın işleyişini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Yapay Zeka Yönetmeliği Taslağına Genel Bakış  
Yönetmelik’te ilk olarak “Yapay Zeka Sistemleri” kavramına açıklık getirilmiş olup Yönetmelik ile bu yapay zeka sistemlerinin sağlayıcılarına, imalatçılarına, ithalatçılarına, distribütörlerine ve kullanıcılarına birtakım yükümlülükler getirilmiş, Avrupa Birliği’nde yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesini ve alımını teşvik etmeyi hedefleyen düzenlemelere yer verilmiştir. Yapay Zeka Yönetmeliği ile ayrıca, Yönetmelik’in kabulü ve yayınlanmasını müteakip iki yıllık bir uygulama dönemi öngörülmektedir. 

 

Yönetmelik taslağında “yapay zeka sistemi”; bir veya daha fazla yaklaşım ve teknikle geliştirilen ve belirli bir insan tanımlı hedef kümesi için, gerçek veya sanal ortamları etkileyen içerikler, tahminler, öneriler veya kararlar gibi çıktılar üretebilen yazılımları ifade etmektedir

 

Yönetmelik teklifi; yapay zeka sistemi birlik pazarına yerleştirildiği veya kullanımı AB’de bulunan insanları etkilediği sürece, hem AB içindeki hem de dışındaki kamu ve özel tüm sektörler için geçerli olacaktır. Bu Yönetmelik hem yapay zeka sağlayıcılarını hem de yüksek riskli yapay zeka sistemlerinin kullanıcılarını ilgilendirmektedir. 

 

Yapay Zeka Risk Kategorileri 
Yönetmelik taslağı kapsamında, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapay zeka sistemlerine ilişkin düzenlemeler yapılırken dört risk seviyesi ile risk temelli bir yaklaşım önerilmektedir;

 

1- Kabul edilemez risk: Temel hakları ihlal etmeleri sebebi ile AB değerlerine aykırı nitelikleri ve çok sınırlı sayıda olan, özellikle zararlı yapay zeka kullanımları yasaklanacaktır. Bunlara örnek olarak; hükümetler tarafından yapılan sosyal puanlama, çocukların savunmasızlığından yararlanma, bilinçaltı tekniklerin kullanımı ve kolluk kuvvetleri için kullanılan halka açık alanlarda gerçek zamanlı uzaktan biyometrik tanımlama sistemleri verilebilmektedir.

 

Önemle belirtmek gerekir ki; gerçek zamanlı uzaktan biyometrik tanımlama sistemlerinin kullanım yasağı, açık bir şekilde kamusal alanlarda yüz tanıma teknolojisinin de kullanımını kapsayacaktır. Bu tür yapay zeka sistemlerinin yasaklanmasının mantığı, eşitlik ve insan hakları gibi temel değerleri korumaktadır. 

 

2- Yüksek risk: Yönetmelik taslağında tanımlanan sınırlı sayıda yapay zeka sistemi, insanların güvenliği veya temel hakları üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır ve bu sistemler yüksek riskli olarak kabul edilmektedir. 

 

Esasen taslak Yönetmelik, yüksek riskli yapay zeka sistemlerine mutlak bir yasak getirmemektedir. Bunun yerine, yüksek risk olarak sınıflandırılan yapay zeka sistemleri için birtakım zorunlu gereksinimler önerilmektedir. Bu gereksinimlere; veri yönetimi, kayıt tutma, şeffaflık ve kullanıcılara bilgi sağlama, insan gözetimi, siber güvenlik ve uygunluk değerlendirme prosedürleri örnek olarak verilebilmektedir. 

 

3- Sınırlı risk: Belirli şeffaflık yükümlülükleri olan yapay zeka sistemlerini ve açık bir manipülasyon riskinin olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin; sohbet robotları gibi yapay zeka sistemlerini kullanırken, kullanıcıların bir makineyle etkileşimde bulunduklarının farkında olmaları gerekmektedir. Böylece devam etmek veya geri adım atabilmek için bilinçli bir karar alabilme şansları olabilecektir. 

 

4- Minimum risk: Diğer tüm yapay zeka sistemleri, ek yasal yükümlülükler olmaksızın mevcut mevzuata tabi olarak geliştirilebilmekte ve kullanılabilmektedir. Şu anda AB’de kullanılan yapay zeka sistemlerinin büyük çoğunluğunun bu kategoriye girdiğini söylemek mümkündür. 

 

Taslak Yönetmelik; yapay zeka destekli video oyunları veya spam filtreleri gibi uygulamaların ücretsiz kullanımına izin vermektedir. Yapay zeka sistemlerinin büyük çoğunluğu da esasen bu kategoriye girmektedir. Taslak Yönetmelik bu alana müdahale etmemektedir, çünkü bu yapay zeka sistemleri vatandaşların hakları veya güvenliği için yalnızca minimum riski temsil etmektedir yahut hiç risk oluşturmamaktadır. 

 

Taslak Yönetmelik Kapsamında Gerçek Zamanlı Uzaktan Biyometrik Tanımlama 
Yönetmelik taslağı ile getirilen yeni düzenlemeler uyarınca; kişilerin uzaktan biyometrik tanımlanması için kullanılması amaçlanan tüm yapay zeka sistemleri, yüksek riskli olarak kabul edilecek ve tasarım gereği dokümantasyon ve insan gözetim gereklilikleri dahil olmak üzere uygunluk değerlendirmesine tabi olacaktır. Yüksek kaliteli veri setleri ve testler, bu tür sistemlerin doğru olduğundan ve etkilenen nüfus üzerinde hiçbir ayrımcı etkinin bulunmadığından emin olmaya yardımcı olacaktır.

 

Gerçek zamanlı uzaktan biyometrik tanımlamanın halka açık alanlarda kullanılması; temel haklar, özellikle insan onuru, özel hayata ve aile hayatına saygı, kişisel verilerin korunması ve ayrımcılık yapılmaması için belirli riskler ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, kesin olarak tanımlanmış, sınırlandırılmış ve düzenlenmiş birkaç dar istisna dışında bu tür yapay zeka sistemlerinin kullanılması prensipte yasaklanmıştır. Ancak kayıp çocuklar da dahil olmak üzere belirli potansiyel suç mağdurlarını aramak, yakın bir terör saldırısı tehdidini önlemek veya ciddi suçların faillerini tespit edebilmek amacıyla kolluk kuvvetleri için bu yapay zeka sistemlerinin kullanımı mümkündür. 

 

Avrupa Birliği Yaklaşımının Uluslararası Boyutu 
Yapay zeka; jeopolitik, ticari çıkarlar ve güvenlik kaygılarının kesiştiği noktada stratejik öneme sahip bir alan haline gelmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler yapay zekayı faydası ve potansiyeli nedeniyle teknik ilerleme arzularını işaret etmenin bir yolu olarak kullanmayı seçmektedirler. 

 

Yapay zeka düzenlemesi ise yeni ortaya çıkan bir düzenlemedir ve Avrupa Birliği, kurallara dayalı çok taraflı sistem ve desteklediği değerler doğrultusunda uluslararası ortaklarla yakın işbirliği içinde küresel yapay zeka standartlarının belirlenmesini teşvik etmek için birtakım önlemler almaktadır. Avrupa Birliği, AB ortaklarıyla (örneğin Japonya, ABD veya Hindistan) çok taraflı (örneğin OECD ve G20) ve bölgesel kuruluşlarla (örneğin Avrupa Konseyi) ortaklıkları, koalisyonları ve ittifakları derinleştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Kaynaklar:

1. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/QANDA_21_1683#1

2. https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=5dd9191f-f12e-48dc-aae6-5b888b987799

3. https://drive.google.com/file/d/1ZaBPsfor_aHKNeeyXxk9uJfTru747EOn/view

Paylaş Tweet Paylaş
3514 kez okundu
SEKTÖREL HABERLER
EUROGUSS 2024 Fuarı için Ücretsiz Bilet
Prestij Yayıncılık (Metal Dünyası Degisi & Kalıp Dünyası Dergisi) aracılığı ile aşağıdaki kodu kullanarak ücretsiz olarak EUROGUSS 2024 için fuar biletini alabilirsiniz.    Kupon Kopdu: EG24visitE2. &nbs DEVAMI...
Hizmet İhracatında Yüzde 47’lik Büyüme Gerçekleşti
İmalat sanayisinin temel üretim araçları olan takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanlarının çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD); dünya hizmet ihracatında 2022 yılındaki iş hacminin 7 DEVAMI...
TEKİŞ KALIP Geliştirdiği Yeni Teknolojileriyle, Konya Maktek Fuarına Damga Vurdu
Kocaeli Çayırova’da faaliyet gösteren TEKİŞ son teknoloji ürünlerini Anadolu’nun en büyük makine fuarı unvanını taşıyan MAKTEK Konya’da görücüye çıkardı. TEKİŞ’in y DEVAMI...
2. Bogaziçi Uluslararası Isıl İşlem Sempozyum Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Pandemiden dolayı 1. Sempozyum tarihi geçişmiş olmasına rağmen yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşmişti. MISAD ve METEM tarafından düzenlenen sempozyumun ikincisi için danışma kurulu toplantısı ISO odakule binasında ge DEVAMI...
Makine İhracatı 9 Ayda 21 Milyar Dolar
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından paylaşılan makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, yılın üçüncü çeyreği sonunda Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam ma DEVAMI...
Kullanıcılar QR Kodlardaki Tehdidin Farkında Olmalı!
Bilgi paylaşmak, ödeme yapmak ve iş süreçlerini hızlandırmak için kullanım alanı hızla genişleyen QR yani “Hızlı Yanıt” kodları, son dönemde siber tehditlere de kapı aralıyor.    Kullanıcılar DEVAMI...
FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit: “Amacımız, Ürettiğimiz Değeri Sanayinin Tüm Dallarıyla Buluşturup Birlikte Büyümek”
Yenilikçi robot teknolojilerinin bugün ve yarınının konuşulduğu “FANUC Türkiye 2023 Partner Buluşması”, endüstriyel robotların dünyadaki lideri olan Japonya merkezli FANUC tarafından İstanbul’da ge DEVAMI...
ROKETSAN’ın Uzay Projesi İçin “Hataya Toleranslı Yüksek Hızlı Veri Yolu” Geliştirildi
ROKETSAN’ın Uzay Projesi’ne, roket içindeki elektronik birimlerin ve faydalı yükün birbirleri ile yedekli haberleşmesini sağlayacak “hataya toleranslı yüksek hızlı veri yolu” geliştirildi. Bu veri DEVAMI...
Tezmaksan EMO Hannover Fuarı’nda Sadece 5 Ülkede Üretilen Robot Palet Sistemini Tanıttı
Türkiye talaşlı imalat sanayisine sunduğu yeniliklerle liderliğini sürdüren Tezmaksan, dünyanın önde gelen üretim teknolojileri fuarı EMO Hannover 2023’te yer aldı. Fuarda halihazırda 36 ülkeye ihracat DEVAMI...
Önemsenmesi Gereken Üç Siber Güvenlik Başlığı
Siber güvenlik şirketi ESET, 2024 yılında dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken eğitim başlığı önerilerini paylaştı.   Eğitim ve farkındalık çalışmaları tüm güvenlik stratejilerinin kritik bir pa DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM